طراحی ویلای کلاسیک

طراحی ویلای کلاسیک
فهرست عناوین

طراحی ویلای کلاسیک یکی از نوع طراحی‌هایی است که از قدیم تا به امروز طرفداران زیادی داشته است. معمولا،‌ این نوع طراحی با ستون‌ها و طاق‌های بلند،‌ سنگ‌تراشی‌ها و سرستون‌های خود شکوه خیره‌ کننده‌ای دارد. در این مقاله، شما با معیار‌ها و خصوصیات ویژه این سبک طراحی آشنا خواهید شد. همچنین، در پایان این مقاله، شما خواهید دانست که چه عناصری در این سبک طراحی بیش‌ترین تاثیر را بر روی بیننده می‌گذارد. 

طراحی ویلای کلاسیک چگونه است؟ 

ویلای کلاسیک

یکی از بهترین سبک‌های طراحی ویلا که معمولا توجه عموم را به خود معطوف می‌کند سبک طراحی ویلای کلاسیک است. در طراحی این نوع ویلا، معمولا تنوع مواد و مصالح به کار رفته نسبت به سبک‌های دیگر کم‌تر است. معمولا بهتر است که برای ظاهری کلاسیک از سنگ استفاده شود. همچنین، نورپردازی یا نورگیری در ظاهر کلاسیک ویلا بسیار مهم است و طراحی ویلای کلاسیک را بسیار زیباتر می‌کند. 

می‌توانید برای نمونه یک طراحی ویلای کلاسیک را مشاهده کنید.

4 اصل و معیار مهم در طراحی یک ویلای کلاسیک 

مواد،‌ مصالح و ابزارهای بسیاری در این نوع طراحی استفاده می‌شوند. جزئیات در این سبک بسیار بسیار بیش‌تر از دیگر سبک‌های طراحی ویلا همچون طراحی ویلای مدرن است. بنابراین، هزینه‌ی طراحی و همچنین اجرا و ساخت این ویلا بسیار بیش‌تر خواهد بود. اما می‌توانید با کمک و مشاوره با گروه CHSStructure هم در هزینه‌ی طراحی خود و هم در هزینه‌ی ساخت ویلای خود به اقتصادی‌ترین و در عین حال به با کیفیت‌ترین حال ممکن ویلای خود را بسازید. 

چهار اصل زیر از مهم‌ترین معیارها و اصول طراحی ویلای کلاسیک می‌باشند:

  • خطوط منحنی در طراحی داخلی ویلاهای کلاسیک و عناصر آن برای ایجاد احساس راحتی بیش‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این خطوط می‌توانند بر روی بالشت (بالش)‌ها، پارچه‌های کوسن‌ها و روتخت خواب‌ها استفاده شوند. 
  • ظرافت و دوام در طراحی و اجرای گچ‌کاری ستون‌ها‌، سقف و قاب بندی دیوارها باید به طور کامل مشهود باشد. برای این عناصر معمولا رنگ سفید در نظر گرفته می‌شود. 
  • الگوهای گل‌دار، راه‌راه و شطرنجی در طراحی ویلاهای کلاسیک بسیار بارز هستند. انواع این نوع طراحی‌ها هم در دکوراسیون داخلی و هم در محوطه‌ی ویلا می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. 
  • نسبت، تقارن و ترتیب سه ویژگی‌ای هستند که باید در تمام مراحل طراحی یک ویلای کلاسیک و برای تمام عناصر بکار رفته در آن مشاهده شوند. 

موثرترین عناصر در معماری سبک ویلاهای کلاسیک 

طراحی ویلا کلاسیک

همانطور که تا اینجا همراه بوده‌اید، دانستید که عناصر گوناگونی در ویلاهای به سبک کلاسیک دیده می‌شوند. مهم‌ترین و اثرگذارترین المان‌ها در طراحی یک ویلای کلاسیک به صورت زیر می‌باشند.

  • ستون‌ها: ستون‌ها یکی از مشهورترین و مهم‌ترین عناصر در طراحی کلاسیک هستند. ستون‌ها معمولا با ارتفاع زیاد و ظاهری با شکوه در ورودی‌های ساختمان و اطراف ویلا ساخته می‌شوند. 
  • نورگیری یا نورپردازی: معمولا برای نورگیری مناسب، استفاده از دیوارکوب‌های شیشه‌ای بزرگ و لوسترهای برنجی یا آباژورها در کنار تخت‌ها در این نوع ویلاها بسیار رایج است. نورگیری به شکلی کاملا متقارن و با استفاده از رنگ‌های خنثی در چراغ‌ها صورت می‌گیرد. در خصوص اتاق خواب‌ها لوستر‌های کوچک با چراغ‌های ملایم نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. 
  • کف‌های سازه: مصالح طبیعی مانند سنگ‌های طبیعی یا چوب در کف سازی ویلاهای کلاسیک بسیار پرکاربرد هستند. بکاربردن مصالح طبیعی حس سرشاری از زندگی و زنده‌دلی را القا می‌کند. 
  • سقف سازه: در طراحی یک ویلای کلاسیک معمولا سقف‌ها بسیار مرتفع هستند. همچنین، گچ‌کاری‌های باشکوه و ظریفی که استفاده می‌شوند حسی از عظمت و قدرت را در بیننده القا می‌کنند. در ضمن،‌ می‌توان از این گچ‌کاری‌ها برای پوشاندن برخی عناصر مانند سیستم‌های تهویه‌ی هوا که در سقف‌ها ایجاد می‌شوند نیز استفاده کرد. معمولا به دلیل ارتفاع زیاد و مساحت وسیع این سبک ویلاها تقریبا غیرممکن است که بتوان از سیستم‌های مرسوم گرمایشی و سرمایشی استفاده کرد. به همین علت، پنکه‌ها و فن‌های متناسبی را برای متعادل ساختن دمای هوای داخلی سازه به کار می‌برند. 

چگونه یک طراحی کلاسیک داخلی انجام دهیم؟ 

طراحی داخلی کلاسیک می‌تواند غیرزمان‌مند نیز نامیده شود و برخی گاهی آن را سنتی نیز می‌نامند. ظاهر ساختاریافته و متعادل، پر از لوام تزئینی با کیفیت و مملو از بافت‌ها و گچ‌کاری‌ها است. اما ناامید نشوید. می‌توان برای ایجاد یک فضای راحت و دلنشین از ویژگی‌های مدرن نیز در طراحی داخلی استفاده کرد. 

طراحی داخلی یک ویلای کلاسیک قوانین ساده‌ای را دنبال می‌کند که لزوما با برداشت مدرن شما می‌تواند ناسازگار نیست. برای مثال، شما می‌توانید با تغییر مکان مبلمان کار را آغاز کنید؛ پس از پایان کار از موثربودن این راهکار متعجب خواهید شد.

در این قسمت با معرفی چهار عنصر از طراحی داخلی یک ویلای کلاسیک به شما کمک می‌کنیم تا به ویلای خود جاذبه‌ای سنتی دهید. 

نقطه‌ی کانونی را پیدا کنید 

طراحی داخلی ویلا کلاسیک

کلید یک طراحی داخلی کلاسیک تقارن و ترتیب است. برای ایجاد این تقارن شما نیاز به یک نقطه‌ی کانونی یا محوری دارید. با توجه به نحوه قرارگیری مبلمان خود این نقطه مثلا می‌تواند آتشدان یا شومینه‌ی خانه یا ویلا در نظر گرفته شود. یا حتی اینکه این نقطه می‌تواند پنجره‌‌ی شاهنشین ویلای شما یا درهای فرانسوی آن باشد. اگر ویلای شما چنین عناصری نداشته باشد می‌توانید به سادگی با در نظر گرفتن خط مرکزی اتاق این نقطه را تعیین کنید. 

تقارن به بهترین شکل موثر است

تقارن در طراحی داخلی ویلا کلاسیک

برای تعیین جای مبلمان و وسایل خود به شکلی متقارن فکر کنید. سعی کنید که تصاویری آینه‌ای شکل ایجاد کنید مانند کاناپه‌های هم‌شکلی که روبروی هم قرار می‌گیرند و میزی در بین آن‌ها یا یک کاناپه‌ی بلند با دو تک مبل در دو طرف آن. ابتدا سعی کنید که تکلیف اجزای بزرگ‌تر را به سرانجام برسانید و سپس اجزای کوچک‌تر را در کنار آن‌ها قرار دهید. معمولا قراردادن چیزهای جفت در این زمینه به شما بسیار کمک خواهند کرد. 

نحوه قرارگیری کلید اصلی ظاهر تقارنی است. و چنانچه شما به خوبی متوجه این نکته‌ی ساده در چیدمان مبلمان خود داشته باشید به راحتی می‌توانید از چیدمان‌های این چنینی در مجله‌ها و یا حتی فیلم‌ها الگو بگیرید و برای طراحی ویلای خود نیز از آن بهره گیرید. 

رنگ‌های ملایم بهتر هستند نه قوی و خیره‌کننده

رنگ در ویلا کلاسیک

به دلیل اینکه ظاهری کلاسیک المانی سنتی دارد برای انتخاب رنگ، معمولا پالت‌هایی محبوب هستند که از طبیعت برگرفته شده باشند. بیش‌تر سعی کنید که به دنبال رنگ‌های ملایم در تناژ زرد، آبی، سبز و قهوه‌ای بروید. همچنین، رنگ‌های زمردی و آلویی در طرح‌هایی قوی می‌توانند گزینه‌های خوبی نیز باشند. هرچند یک انتخاب مرسوم رنگی مایل به سفید است که البته می‌توان آن را به طور ملایم با رنگ‌هایی دیگر ترکیب کرد یا در جزئیات از رنگ‌های دیگر بهره گرفت تا در عین حفظ ظاهر کلاسیک آن بتوان کمی حس زنده بودن را نیز با رنگ‌های غیر از سفید ایجاد کرد. 

همچنین می‌توان از رنگ‌ها و چیدمان با هم استفاده کرد. برای مثال می‌توانید دو صندلی را از یک رنگ و کاناپه را در رنگی ملایم‌تر و خنثی‌تر انتخاب کنید. در واقع، ساختار و چیدمان کلی نیز بسیار با اهمیت است. در واقع استفاده از یک ترکیب رنگی در یک اتاق و تکرار آن در اتاقی دیگر هارمونی دلپذیری را ایجاد می‌کند و همچنین سبک کلاسیک کار را نیز بسیار حفظ و تقویت می‌کند. 

استفاده از لوازم تزئینی و هنر

وسایل تزئینی ویلا کلاسیک

قرار دادن لوازم تزئینی در ایجاد یک حس منسجم در سبک کلاسیک بسیار حائز اهمیت است. مثلا می‌توانید یک کار دستی یا اثری هنری را بر روی بوفه‌ی قرار دهید و برای اطراف آن از دو لامپ میزی استفاده کنید. یا همچنین در دو طرف درها می‌توانید از کارهای هنری-تزئینی استفاده کنید. برای بزرگ نشان دادن نیز می‌توانید تعداد این آثار تزئینی را بیش‌تر کنید تا به بیننده حس خاص آن را متنقل کند. 

همچنین می‌توانید این کار را در هارمونی مشخصی در اتاق‌های مختلف تکرار کنید. در استفاده از آثار تزئینی اهمیت رنگ را نیز به خاطر داشته باشید.

خدمات

پیمایش به بالا