طراحی باغ ویلا

طراحی و ساخت باغ ویلا
فهرست عناوین

هر چه بیش‌تر زندگی شهری و هیاهوهای روزانه‌ی آن را بیش‌تر تجربه می‌کنید نیاز شما به محیطی آرام و دور از شهر و نزدیک به طبیعت بیش‌تر می‌شود. از همین جهت است که باغ ویلاها امروزه و البته روز به روز محبوب‌تر و مطلوب‌تر می‌شوند و گرایش مردم نیز به آن‌ها افزایش پیدا کرده است. در نتیجه، طراحی باغ ویلا به یکی از مسائل مهم در ساخت باغ ویلاها تبدیل گشته است. یک باغ ویلا می‌تواند گزینه‌ی بسیار مناسبی برای کار، تفریح و فراغت از زندگی مدرن شهری باشد چرا که ترکیبی از طراحی و طبیعت است. در این مقاله سعی می‌کنیم مطالب مهم، ضروری و مورد نیاز شما را که برای طراحی یک باغ ویلای عالی می‌تواند کمک کننده باشد در اختیار شما قرار دهیم. 

طراحی ویلا و همچنین ساخت آن را بهتر است به هر پیمان‌کاری نسپارید. مخصوصا که قصد طراحی و ساخت یک باغ ویلا را دارید، چرا که در این زمینه تخصص و تجربه‌ی طراحان و سازندگان ویلا بسیار در نتیجه‌ی نهایی تعیین کننده است. تیم CHS-Structure متشکل از مهندسین و معمارانی با بیش از ده سال سابقه و تجربه در طراحی و اجرای انواع ویلاهای قدیمی، جدید و نوآورانه چون ویلا مثلثی می‌تواند یک گزینه‌ی ایده‌آل برای مقصود شما در طراحی و ساخت یک باغ ویلا باشد.

📳 برای مشاوره‌ی رایگان می‌توانید همین الان با ما تماس بگیرید. 

اصول طراحی باغ ویلا

اصول طراحی باغ ویلا

در ادامه برخی از اصول طراحی باغ ویلا را مطرح می‌کنیم تا پیمانکاران و کارفرمایان با علم کافی به طراحی و ساخت باغ ویلاها بپردازند.

در نظر گرفتن ابعاد باغ

حتما توجه داشته باشید که برای طراحی باغ ویلای خود نیاز به ابعاد مشخصی برای محیط و مساحت باغ مد نظر نیاز دارید. در واقع باید ابعاد، مساحت و ساختار هندسی باغ را حتما تعیین کنید. برای این کار نیاز به طراحی پلان ویلا آن هم به طور کامل خواهید داشت که البته با همکاری شما محقق خواهد شد. در پلان یا نقشه مورد نظر جانمایی باغ و تمام المان هایی که مد نظر شما خواهد بود تعیین شده و تمامی ابعاد و فواصل بین المان‌ها نیز محاسبه و اندازه گیری می‌شوند.

سنجش وضعیت خاک در طراحی باغ

از مهم ترین کارهایی که می توانید برای باغ خود انجام دهید این است که آماده سازی خاک را در نظر بگیرید.

یک خاک خوب شامل این ویژگی‌ها است:

 • بدون تراکم
 • زهکشی خوب
 • قابل انعطاف و غنی از مواد مغذی

توجه داشته باشید که در صورتی که وضعیت خاک حتما باید کیفیت لازم را داشته باشد چرا که در صورت عدم بررسی حرفه‌ای و ادامه روند کاشت گل، گیاه و نهال با چالش های بسیار هزینه ساز تر روبرو خواهید شد. برای این کار حتما به حضور یک کارشناس باغداری نیز نیاز خواهید داشت تا عوامل ذکر شده را به خوبی و با معیارهای سنجش پذیر بررسی کند.

انتخاب گل و گیاهان در طراحی باغ ویلا

کاشت گیاه در طراحی باغ ویلا

بعد از بررسی وضعیت خاک و بهبود شرایط آن در صورت نیاز، نوبت به انتخاب گل، گیاهان و نوع نهال برای باغ ویلای شما می‌رسد. مهم ترین فاکتوری که باید در این زمینه در نظر بگیرید شرایط آب و هوایی و اقلیمی موقعیت مکانی ویلای شما است. چرا که بدیهی است که تمام گیاهان و درختان نمی‌توانند در هر شرایط اقلیمی امکان رشد مطلوب و یا نگهداری متناسب را داشته باشند.

برای مثال، درختانی همچون درخت زرشک، درخت خرما یا نخل، درخت انگور و درخت زیتون از جمله درختان میوه داری هستند که برای محیط های گرم و خشک می‌توانند گزینه‌های ایده‌آلی به حساب بیایند. همچنین، گیاهانی چون آگاوه ویکتوریا، آلوئه ورا، دیمور فوتکا، کاکتوس و اسطوخودوس نیز در شرایط اقلیمی نیمه خشک و خشک گزینه های مناسبی قلمداد می‌شوند.

تعبیه سیستم آبیاری در طراحی باغ

حال که گیاهان و درختان مد نظر خود را انتخاب کردید، بسته به نوع آن‌ها به سیستمی برای آبیاری آن ها نیاز خواهید داشت. در این مرحله اهمیت مرحله‌ی قبل نیز مشخص می‌شود. هر چه گیاهان انتخابی شما به یک میزان آب برای رشد و نگهداری نیاز داشته باشند، سیستم آبیاری شما نیز ساده‌تر و در نتیجه کم‌هزینه‌تر خواهد بود.

✅ البته اگر همان معیار شرایط جغرافیایی را اعمال کرده باشید احتمالا ترکیب گیاهان شما نیز به یک میزان متناسب نیاز به آبیاری خواهند داشت.

سیستم های آبیاری انواع مختلفی را در بر می‌گیرند که البته معمولا از ترکیب و یا تلفیقی از این سیستم‌ها برای آبیاری باغات و ویلا باغ ها استفاده می‌شود. اما شاید بتوان گفت که در حال حاضر یکی از بهترین سیستم‌های آبیاری، سیستم آبیاری قطره ای است. این سیستم با توجه به تکنولوژی های روز می‌تواند هوشمندتر نیز شده و فضای باغ شما را همیشه سرسبز نگهدارد و البته در مصرف آب شما نیز صرفه جویی حداکثری را اعمال کند.

خرید و کاشت بذر و نهال

بعد از در نظر گرفتن سیستم آبیاری در طراحی باغ ویلا خود، می‌توانید برای خرید و کاشت بذر و نهال اقدام کنید. اگرچه تا کنون سعی کردیم حالات اقتصادی تر را برای هر مرحله نشان دهیم، اما در نظر داشته باشید که تا می‌توانید در این مرحله دست و دلباز باشید. البته این دست و دلبازی به معنای خرج بی رویه نیست و صرفا فقط تا اندازه ای مد نظر است که از کیفیت بذر خود نکاهید و آن را با بهترین کیفیت خریداری نمایید.

هنگام کاشت بذر و نهال نیز توجه داشته باشید که تصور نکنید خود به راحتی قادر به انجام آن خواهید بود. این کار به وسیله افراد متخصص و باغداران باید صورت پذیرد که به فواصل مورد نیاز هر گیاه و نهال و میزان توان رشد ریشه‌های هر یک آگاهی لازم و کافی را دارند. اگر در این مرحله به هر دلیلی از روش های غیر اصولی استفاده کردید به احتمال بسیار بالا با نتیجه ای بسیار نامطلوب مواجه خواهید شد.

نور پردازی

نور پردازی در طراحی باغ ویلا

نور پردازی در طراحی باغ ویلا یکی از مهم‌ترین بخش های آن به شمار می‌رود. بسیاری تا عبارت نور پردازی را می‌شنوند گمان می‌کنند حتما صحبت از استفاده از چراغ ها و روشنی بخشی های مصنوعی است. در حالی که، یکی از انواع نورپردازی، نور پردازی طبیعی است که در این روش با توجه به موقعیت مکانی باغ ویلا و به میزان پذیرش نور طبیعی آن توسط آفتاب خورشید نور پردازی تحقق می‌پذیرد.

اگر تابحال اصطلاح نورگیری و میزان نورگیری یک خانه را شنیده باشید در واقع به همین مسئله اشاره دارد. نورپردازی طبیعی در طراحی داخلی ویلا، حتی بدون باغ، نیز بسیار با اهمیت است. البته لازم به ذکر است که اگر می‌خواهید از تماشای فضای سبز ویلای خود در هنگام شب نیز لذت ببرید نیاز به نور پردازی از انواع دیگر هم دارید.

✅ البته جدای از زیبایی فضای سبز ویلا هنگام شب، برای نگهداری برخی از گیاهان هنگام شب نیز به مقدار اندکی نور نیز ممکن است نیاز داشته باشید.

حصار کشی در طراحی باغ

در حصار کشی باید فضای مورد استفاده شده برای باغ خود را حتما در نظر بگیرید. در طراحی های مدرن، فضای سبز می تواند دارای شکل و جانمایی تفکیک شده ای نداشته باشد و عملا هر جایی از ویلای شما را به خود اختصاص دهد. به همین جهت حصار کشی در طراحی باغ بسیار اهمیت دارد.

استفاده از پرچین در حصار کشی

 

پرچین در حصار کشی باغ

اگر باغ شما به یک پرچین بلند نیاز دارد، باید تصمیم بگیرید که آیا همیشه سبز باشد یا خیر، در این صورت سرخدار انتخاب فوق العاده ای است. سرخدار به زهکشی مناسبی نیاز دارد، بنابراین آن را با احتیاط بکارید و اگر در خاک سنگین هستید، باید چاله کاشت را با حداقل 200 میلی متر شن پر کنید. همچنین این گیاه دوست دارد در زمستان تغذیه شود، بنابراین در طول سال به آن غذا دهید و در عرض 3-4 سال یک پرچین خوب خواهید داشت.

اگر پرچین برگریز را ترجیح می دهید، ممرز در خاک های رسی و راش در خاک های سبک تر مفید است. روگوسا و دیگر گل های رز پرچین های زیبایی نیز می سازند.

در باغ‌های بزرگ‌تر، اگر باغ شما به سمت پایین شیب دارد، ایده خوبی این است که با اضافه کردن یک خط جداکننده در جایی که سطح تغییر می‌کند، از شیب حداکثر استفاده را ببرید. سپس می توانید “اتاق” دیگری ایجاد کنید که ممکن است به سمت حومه شهر باز شود. این تقسیم می تواند یک دیوار یا یک پرچین باشد و احتمالاً به عنوان بادگیر نیز عمل می کند.

اگر شیب باغ شما دور از خانه است، بهتر است نمای باز از باغ داشته باشید، اما با تقسیمات کوتاه تر مانند دیوارهای حائل و پرچین کم. با باغ‌های کوچک، گاهی اوقات می‌توانید با قطع نمای بیشتر قسمت‌های باغ با استفاده از پرچین یا حصار، اما با استفاده از آینه در انتهای آن، باغ خود را بزرگ‌تر کنید.

تدوین برنامه نگهداری باغ

این مرحله عمدتا به هدف نگهداری و پایداری باغ شما صورت می‌گیرد تا تمام مراحل پیشین را با حفظ کیفیت صورت بخشد. برای این کار لازم است یک برنامه مشخص و منظم برای رسیدگی به باغ ویلای خود تنظیم کنید که شامل چک کردن سیستم های آبیاری و یا حضور منظم باغبان خواهد بود.

المان های محوطه سازی در طراحی باغ ویلا

همانطور که ممکن است محوطه سازی و طراحی محوطه یکی از مهم‌ترین بخش های طراحی باغ ویلا به شمار می‌رود.

در طراحی محوطه باغ ویلا عوامل مهم زیادی را می‌توان در نظر گرفت که برخی از آن ها در ادامه آمده است:

 • ابعاد زمین و جانمایی المان ها
 • طراحی راه های ارتباطی مناسب و متناسب بین فضاها و المان ها
 • طراحی داخلی فضای باغ با توجه به میزان نور پردازی طبیعی و یا نورگیری
 • طراحی استراحتگاه ها و فضای پارکینگ
 • طراحی المان ها

در طراحی المان ها و آیتم های مختلفی که برای محوطه یک باغ ویلای شکیل و زیبا می‌توان در نظر گرفت هیچ محدودیتی جز ابعاد و مساحت باغ وجود ندارد.

برخی از المان هایی که به صورت پرتکرار در محوطه سازی استفاده می‌شوند شامل موارد زیر می‌شود:

 • باربیکیو
 • استخر
 • آلاچیق و پرگولا
 • زمین بازی
 • پیاده رو

طراحی باربیکیو

باربیکیو در باغ ویلا

یکی از فرهنگ های رایج و دلچسب برای ما ایرانیان کباب کردن و خوردن انواع کباب مخصوصا در فضایی سبز همچون باغ است. این مسئله هم با طراحی و ساخت یک باربیکیوی با کیفیت و عالی رفع می‌شود. برای طراحی و ساخت یک باربیکیو معمولا از موادی چون چوب، سنگ، فلز و آجرهای نسوز استفاده می‌شود که البته استفاده از نوع آن سلیقه ای خواهد بود.

✅ اما نگران نباشید! مهندسین گروه سی اچ اس در این زمنیه با توجه به سبک و نظر دلخواه شما راهنمایی های لازم را به شما خواهد داد.

البته باید در نظر گرفت که در طراحی یک باربیکیو المان های مکملی نیز همچون کانتر، محوطه غذاخوری و همچنین جایی برای نگهداری زغال نیز مورد توجه خواهند بود.

طراحی استخر برای محوطه باغ ویلا

طراحی استخر در باغ ویلا

داشتن یک استخر در محوطه باغ شاید یکی از بهترین و تکمیل کننده ترین پیشنهاد های ممکن برای ویلای شما باشد. با این وجود این پیشنهاد جذاب نیاز به پیش نیازهایی دارد که مهم‌ترین آن این است که آیا می‌توانیم به عمق مورد نیاز برای کف سازی استخر دسترسی برای گودبرداری داشته باشیم؟ در واقع شرط لازم داشتن یک استخر این است که شرایط حفاری تا عمق مشخصی را داشته باشد.

نکته ی دیگری که در طراحی یک استخر در محوطه یک باغ ویلا باید در نظر گرفت نوع استخر و مسقف یا نبودن آن است. طبیعتا، برای لذت بردن از فضای سبز و همزمان آبتنی نیاز به یک سقف روباز خواهید داشت. این مسئله باعث می‌شود تا فاصله محوطه گیاهکاری و سیستم آبیاری آن از اهمیت بسیاری برخوردار شود تا با استخر و سیستم های مورد نیاز آن تداخلی ایجاد نکند.

طراحی و ساخت آلاچیق و پرگولا در باغ

پرگولا در باغ ویلا

کمتر فضای سبزی را می‌توان یافت که برای تردد و استراحت انسان ها طراحی شده باشد و دارای آلاچیق و یا پرگولایی نباشد. طبیعی است که فضای باز باغ برای ماندن و استراحت بلند مدت برای شما و خانواده و دوستانتان نخواد بود و نیاز به طراحی و ساخت آلاچیق و یا پرگولا به شدت احساس می‌شود.

البته پیش از ساخت این المان‌ها بهتر است از تفاوت آلاچیق و پرگولا مطلع شوید. بسیار مصطلح شده است که آلاچیق و پرگولا را به یک معنا به کار می‌برند اما این صحیح نیست. پرگولاها فضاهایی نیمه باز و مجهز به سقف و احیانا نیمکت هایی باشند در حالی که آلاچیق به سازه ای بسته گفته می‌شود که علاوه بر سقف شامل دیوار و درب نیز می‌باشد.

طبیعی است که برای بهره وری بهتر و بیشتر از فضای سبز باغ خود شاید پرگولا را بیش‌تر بپسندید. اما توجه داشته باشید که بنا به موقعیت جغرافیایی و اقلیمی شما این مطلوبیت می‌تواند دستخوش تغییراتی شود. برای مثال، در اقلیمی پر بارش و سرد احتمالا در کنار پرگولا به یک آلاچیق زیبا نیز نیاز پیدا خواهید کرد.

طراحی پیاده رو باغ

طراحی پیاده رو باغ ویلا

جزئیات محوطه سازی سخت باغ شما احتمالاً سخت ترین کار برای درست کردن است. مهم است که به ویلای خود نگاه کنید و تصمیم بگیرید که سنگ یا شن چه رنگی بیشتر به آن می آید و سپس به حداکثر سه عنصر مختلف پایبند باشید. به عنوان مثال، شن، سنگ و آجر، یا سنگ ریزه، فلز و چوب را انتخاب کنید. همچنین، استفاده از سنگ در مناطق اطراف خانه معمول است.

هنگام چیدمان مسیرها، سبک باغ خود را نیز در نظر بگیرید. برای مثال، شما می خواهید اشکال نرم و مواج برای یک باغ رمانتیک داشته باشید، اما سعی کنید خطوط مستقیم و تقارن را برای باغی رسمی تر حفظ کنید.

هزینه طراحی باغ ویلا

بسیار صادقانه و خیلی رک و راست بهتر است بگوییم که هزینه طراحی و ساخت باغ ویلا نمی‌تواند خیلی پایین باشد و بهتر است خود را برای کمی خرج بیش‌تر آماده کنید. البته قیمت تمام شده ی آن برای شما می‌تواند به عوامل بسیار مختلفی بستگی داشته باشد که مهم‌ترین آن شاید ابعاد باغ شما و استفاده از میزان فضای سبز مورد نظر شما است.

البته لازم به ذکر است که هر کدام از المان های محوطه ای که در نظر داشته باشید مانند استخر، باربیکیو و غیره بسته به نوع و خواسته‌ی شما تغییرات طیف گسترده ای از هزینه‌ها را در بر خواهد گرفت.

📳 برای مشاوره رایگان جهت اطلاع از هزینه طراحی باغ ویلا خود با ما تماس بگیرید.

خدمات

پیمایش به بالا