طراحی ویلا

طراحی ویلا
فهرست عناوین

اگر به دنبال ساخت یک ویلای راحت و زیبا با بهترین امکانات هستید یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهید انجام طراحی آن است. طراحی ویلا یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی از اجرای یک پروژه‌ی ساخت ویلا است که البته معمولا به درستی و به شکلی درخور به آن توجه نمی‌شود. تصور برخی از طراحی به شکلی بسیار ساده همان شکل ویلا و چیدمان آن است. اما امروزه در طراحی میزان استفاده از مصالح، میزان استفاده از نور و بسیاری عوامل دیگر جدای از شکل و چیدمان اجزای یک ویلا مطرح می‌شود و لذا می‌توان هم هزینه‌های ساخت ویلا را در همین مرحله برآورد کرد و هم آن‌ها را به شکلی بهینه کاهش داد.

به همین امر است که طراحی ویلا بسیار با اهمیت است و نباید خیلی ساده از کنار آن گذشت. به همین دلیل، در این مقاله سعی می‌کنیم تا شما را با مراحل مختلف و عوامل موثر در طراحی خانه آشنا کنیم و همچنین شما را با انواع سبک‌های آن آشنا کنیم.

تیم CSH-Structure با سابقه‌ای درخشان در طراحی و ساخت انواع ویلاهای مدرن، کلاسیک و حتی اشکال نامتعارفی چون مثلثی آماده است تا به شما در طراحی و ساخت ویلا و همچنین مشاوره در این خصوص کمک کند.

برای مشاوره رایگان با گروه مهندسی سی اچ اس CHS-Structure می‌توانید همین حالا با این شماره تماس بگیرید: 09120531184

طراحی ویلا چیست؟

طراحی ویلا واژه‌ای است که به طور کلی به انواع طراحی‌های قبل از ساخت ویلا اطلاق می‌شود که شامل سه بخش کلی می‌شود:

 • معماری ویلا
 • طراحی پلان ویلا (پلان ویلا)
 • طراحی نمای ویلا

معماری ویلا

معماری ویلا

معماری ویلا به شیوه‌ی طراحی و روش ساخت و ساز یک ویلا گفته می‌شود. ممکن است شما به عنوان کارفرما طرح خاصی در ذهن داشته باشید و بخواهید ویلای خود را مطابق با آن بسازید. یک معمار به شما خواهد گفت که این کار شدنی است یا در چه صورت و تغییر در چه المان‌ها یا عناصری تبدیل به پروژه‌ای قابل اجرا درخواهد آمد. او محدودیت‌های شما را هم با توجه به شرایط خاص موقعیت مکانی ویلا و هم با توجه به قوانین ساخت و ساز موجود گوشزد خواهد کرد.

معماری ویلا شامل موارد زیر است:

 • ایستایی: ایستایی مهم‌ترین بخش یک معماری خوب است. هر ویلا باید بتواند بایستد و در برابر عواملی که قابلیت تخریب یک ویلا را دارند ایستا باقی بماند. ایستایی یک بنا به عوامل مختلفی بستگی دارد که حتی سبک طراحی ویلا را نیز شامل می‌شود. اما از مهم‌ترین عوامل در ایستایی یک ویلا مصالحی است که در ساخت آن به کار می‌رود. در نتیجه از جمله مواردی که یک معمار آن را تعیین و مشخص می‌کند نوع و میزان مصالح ویلای شما است.
 • زیبایی: یک معمار یا طراح ویلا قطعا سعی می‌کند که ویلای مورد نظر شما را به زیبایی طراحی کند. این زیبایی هم به لحاظ رنگ‌شناختی و هم شکل و سبک ویلا و همچنین تناسب آن با طبیعت (مانند میزان نورگیر بودن ویلا) مورد توجه قرار می‌گیرد.

عوامل دیگری نیز در معماری یک ویلا مورد توجه قرار می‌گیرند. برخی از این عوامل شامل تنش‌های کششی و فشاری در سازه، مقاومت در برابر نیروها با انعطاف پذیری و همچنین استفاده از نیروهای مزاحم علیه یکدیگر و … می‌باشند.

طراحی پلان ویلا (پلان ویلا)

پلان ویلا

پلان ویلا مجموعه‌ای از طراحی‌هایی است (که گاهی به آن‌ها بلوپرینت یا نقشه ساخت نیز گفته می‌شود) که تمام مشخصات یک ویلا را از جمله ابعاد، مصالح، چیدمان و روش‌ها و تکنیک‌های نصب در آن‌ تعیین می‌شود.

پلان یک ویلا شامل بخش‌های مختلفی است که برخی از مهم‌ترین آن‌ها در زیر آمده است:

 • پلان مکان‌: در این پلان موقعیت مکانی یک ویلا در محوطه‌ی مورد تملک کارفرما تعیین می‌شود. این نوع پلان زاویه‌ای عمودی دارد و نوع نگاه آن از بالا است و فاصله‌ی ویلا از مرزهای قطعه زمین در آن مشخص شده است. همچنین، در این نوع پلان، محل عبور خطوط آب، برق و گاز به همراه مسیرهای عبور و مرور و شیب زمین مشخص می‌شوند.
 • پلان کف یا طبقه: این پلان، نقشه کاملی از ویلای تکمیل شده‌ی شما است. در این نقشه، ضخامت دیوارها، فاصله‌ی بین دیوارها و اتاق‌ها، جهت باز و بسته شدن درب‌ها و اندازه‌ی اتاق‌ها و درب‌ها و پنجره‌ها تعیین می‌شود. همچنین، در این نوع پلان خطوط لوله‌کشی، کابینت‌ها، آب‌گرم‌کن، شومینه و دیگر عناصر داخلی که به ساختار داخل ویلای شما مربوط می‌شوند نیز گنجانده می‌شود.
 • پلان فونداسیون: پلانی است که ابعاد و موقعیت مکانی اجزای فونداسیون را مشخص می‌کند.
 • پلان سه بعدی: پلانی است که شکل و ساختار ویلا را در محوطه به همراه اجزای داخلی و نحوه‌ی چیدمان با انتخاب زاویه دید دلخواه نشان می‌دهد.

طراحی نمای ویلا

طراحی نمای ویلا

نمای ویلا به قسمت بیرونی و خارجی ویلا گفته می‌شود. طراحی نمای ویلا به لحاظ ظاهر بیرونی مهم‌ترین بخش از طراحی گفته می‌شود چرا که مخاطب اولین تماس خود را با ویلا در این قسمت برقرار می‌کند و باید با طراحی داخلی آن نیز تناسب داشته باشد. همچنین، مصرف و هدررفت انرژی و گرمایش نیز در طراحی نمای ویلا در نظر گرفته می‌شود.

طراحی نمای ویلا شامل چندین مرحله می‌باشد:

 • مرحله مفهومی و شکل کلی نما: در این مرحله، معیار کلیدی اجرای لایه‌ی بیرونی ویلا بر اساس خواسته‌ی کارفرما، امنیت و اجراپذیری آن تعیین می‌شود. در این مرحله تحقیق کاملی بر روی مصالح، سیستم‌های نماها و پیاده‌سازی آن‌ها مطابق با خواسته‌ی کارفرما صورت می‌گیرد.
 • مرحله‌ی پیشرفته‌ی نما: در طول این مرحله، شکل نما که در مرحله‌ی قبل مورد تحقیق قرار گرفته بود تا زمانی که ابعاد و مختصات طراحی تعیین گردد ادامه می‌یابد. همچنین، جزئیاتی چون قواعد ساخت و ساز و کارایی سیستم‌های گرمایشی، دسترسی و امنیت آن نیز تعیین می‌گردد.
 • مرحله‌ی تکنیکال و فنی نما: در این مرحله باید تمام مراحل طراحی نما تا پیش از ساخت آن است انجام گیرد.

اصول طراحی ویلا

در طراحی ویلا بارها و نیروهای مختلفی باید محاسبه شوند. برخی از عواملی که در این محاسبات باید در نظر گرفته شوند شامل موارد زیر می‌شوند.

 • برش‌: برش ها در واقع فشاری هستند که توسط قسمت‌های مختلف یک سازه ایجاد می‌شوند که در جهت‌های مختلفی حرکت می‌کنند. مثال‌های شدید و اکستریم برش‌ها در زمان زلزله به خوبی خود را نشان می‌دهند.
 • کشش: نیرویی کششی است که در جسم‌های مختلفی مانند سیم‌ها یا تیر سردر ایجاد می‌شود.
 • فشار: به نیروی عمودی رو به پایین گفته می‌شود. برای مثال، وزن کلی طبقه یا وزن اجزای مختلف داخلی یک ویلا این نیرو را ایجاد می‌کند.

همچنین در طراحی‌ها بر اساس شرایط موقعیت مکانی ویلا ممکن است طراحی‌ها و محاسبات بیش‌تری برای مقاومت ویلا صورت بگیرد. مانند:

طراحی بر اساس باد: در مکان‌هایی که بادهای شدیدی معمولا در جریان است ممکن است نیاز باشد که طراحی‌ها بر اساس مقاومت در برابر باد صورت گیرند.

طراحی بر اساس زلزله: در این نوع طراحی تمرکز بر ساختن ویلایی با مرکز جرم هموار است تا انقباض را کاهش داده و جذب لرزه‌ها را میزان و تعدیل کند.

اتاق نشیمن در طراحی ویلا

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های یک خانه یا ویلا طراحی اتاق نشیمن است. اتاق نشیمن معمولا در نزدیکی در ورودی قرار می‌گیرد بطوری که در بیرونی نباید مستقیما روبروی آن باز شود. البته این مسئله در ویلاهای کوچک ممکن است اجتناب ناپذیر باشد اما یک طراح خوب باید سعی کند تا جایی که می‌تواند باید اتاق نشیمن را به گونه‌ای طراحی کند که محل عبور و مرور قسمت‌های دیگر ویلا نباشد.

از دیگر نکاتی که باید در طراحی اتاق نشیمن در ویلا رعایت کرد نحوه چیدمان و طراحی دکوراسیون آن است. در یک طراحی مناسب باید اجزای یک اتاق نشیمن به خوبی مشخص شوند. در ابتدا بهتر است نقطه‌ی کانونی آن را انتخاب نموده و نحوه قرارگیری و چیدمان مبلمان و میز کنسول انجام شود. تفاوتی ندارد که اتاق نشیمن بزرگی دارید یا کوچک، یک طراحی مناسب از فضای اتاق به صورت بهینه بهره می‌برد.

اتاق خواب در ویلا

در طراحی اصولی یک ویلا بسیار مهم است که اتاق خواب‌های مستر و معمولی در کجا قرار می‌گیرند. یک اتاق خواب خوب باید در منطقه‌ای قرار گیرد که دارای کم‌ترین میزان آلودگی صوتی باشد. همچنین، طراحی اتاق خواب باید به گونه‌ای باشد که از اتاق نشیمن یا بخش پذیرایی و فضاهای عمومی به طور مستقیم به آن دسترسی نداشته باشد.

در واقع، اتاق خواب از خصوصی‌ترین بخش‌های یک خانه یا ویلا به حساب می‌آید که به همین منظور می‌توان برای دسترسی به آن از راهرویی کوچک یا یک هال خصوصی بهره برد.

مراحل طراحی ویلا

طراحی ویلا شامل مراحلی است که البته به برخی از آن‌ها در قبل نیز اشاره شد. اما به طور کلی مراحل طراحی یک ویلا به منظور تعیین موارد زیر می‌باشد:

 • هندسه‌ی ویلا
 • مسیر بار افقی و عمودی بار
 • ابعاد عناصر مختلف ویلا
 • جزئیات عناصر ساختاری و مفصل‌بندی‌ها
 • روش و تکنولوژی ساخت
 • برآورد هزینه‌ی ساخت

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های طراحی این است که می‌تواند هزینه‌ی ساخت ویلای شما را به شدت کاهش دهد. در واقع در طراحی شما می‌توانید میزان استفاده از مصالح گران قیمت خود را کاهش داده و بهترین کیفیت را بدون هزینه‌های اضافی در ساخت ویلای خود لحاظ کنید.

سبک طراحی ویلا کلاسیک

طراحی ویلا کلاسیک

یکی از سبک‌های ساخت ویلا که اتفاقا و مخصوصا در ایران شهرت دارد سبک کلاسیک است. طراحی ویلای کلاسیک معمولا خود را با ظاهری مجلل و با شکوه همراه با ستون‌ها و گچ‌بری‌های فراوان نشان می‌دهد. برای طراحی این نوع ویلاها معمولا نیاز به مساحت زیادی است و همچنین ارتفاع این سازه‌ها نیز معمولا زیاد می‌باشد. طراحی داخلی این ویلاها نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. چرا که عواملی چون ترتیب، چیدمان و تقارن نقش بسیار مهمی را در ایجاد حس شکوه و عظمت که مهم‌ترین مشخصه‌ی ویلاهای کلاسیک است ایجاد می‌کند.

سبک طراحی ویلا مدرن

طراحی ویلا مدرن

ویلاهای مدرن به این دلیل مدرن نامیده می‌شوند که مهم‌ترین خصوصیات آن‌ها سادگی و کارکردشان است. علیرغم اینکه ویلا جنبه‌ی لوکس بودن را دارد، اما سرآغاز ایده‌ی طراحی ویلای مدرن غیر لوکس بودن آن بوده است. در طراحی ویلاهای مدرن معمولا شما با ویلاهایی مکعبی شکل با پنجره‌هایی بزرگ و حتی نماهایی کاملا شیشه‌ای مواجه می‌شوید. هزینه‌ی ساخت ویلاهای مدرن معمولا بسیار کم‌تر از ویلاهای کلاسیک می‌باشد.

سبک طراحی ویلا سوئیسی

طراحی کلبه سوئیسی

یکی از انواع ویلاهایی که مخصوصا در ایران محبوب و پرطرفدار شده است ویلای مثلثی است. طراحی ویلای مثلثی که به کلبه‌ی سوئیسی نیز مشهور است یکی از تخصصی‌ترین طراحی‌های ویلا است. چرا که میزان شیب و پلان خاصی دارد که فقط توسط تیم مجربی در این حوزه مانند تیم CHS-Structure قابل انجام و اجرا خواهد بود. این نوع ویلا نیاز به مساحت زیادی ندارد و هزینه‌ی ساخت آن نیز چندان با دیگر ویلاها تفاوت ندارد. ویلاهای مثلثی در واقع نوعی ویلای مدرن به حساب می‌آیند که ظاهری سنتی و کلبه‌ای شکل دارند.

سبک طراحی ویلا نئوکلاسیک

طراحی ویلا نئوکلاسیک

ویلاهای نئوکلاسیک به لحاظ سبک و ساختار اصلی در واقع همان ویلاهای کلاسیک هستند. در طراحی این نوع ویلاها همچنان شکوه و عظمت جای خود را دارد اما به نحوی باید از عناصری برخوردار باشد که مدرن بودن و به‌روز بودن را نیز نشان دهد. مثلا در نمای این ویلاها از شیشه‌های بسیار بزرگ می‌توان استفاده کرد.  هزینه‌ی ساخت این نوع ویلاها نیز بسیار بالا است.

از دیگر سبک‌های طراحی ویلا می‌توان به سبک‌های مدیترانه‌ای، اسپانیایی، آفریقایی، فرانسوی و اسپانیایی نیز اشاره کرد.

طراحی ویلا دوبلکس

ویلای دوبلکس نوعی ویلا است که طبقات آن روی هم قرار می‌گیرند. البته نوع دیگری از آن نیز وجود دارد که در آن طبقات کنار یکدیگر هستند؛ که این نوع رایج نیست.

سوال بسیاری از افراد این است که چه نوع طراحی برای ویلا دو طبقه مناسب است و می‌تواند در عین زیبایی تمام نیازهایشان را برطرف سازد. معمولاً طراحان برای طراحی ویلا دوبلکس از ترکیب ویلای مدرن با کلاسیک استفاده می‌کنند. بیشتر مردم این تصور را دارند که برای طراحی و ساخت ویلای دو طبقه نیاز به زمین بزرگی است. در حالی که در حتی در زمین‌های کوچک و فضاهای محدود نیز می‌توان یک ویلای دو طبقه شیک ساخت.

اولین مسئله‌ای که باید در طراحی ویلای دوبلکس بررسی کرد، نوع کاربری ویلا است. پس از مشخص شدن نوع کاربری ویلا، با توجه به بودجه کارفرما و میزان فضای مورد نیاز، طراحی شروع خواهد شد. در طراحی ویلا دو طبقه نکات مهم و ظریفی وجود دارد که می‌تواند زیبایی و جذابیت کار را دو چندان کند و حس خوشایندی به کاربر القا کند. از مهمترین اصول طراحی ویلای دو طبقه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توجه به اندازه‌ها و ابعاد
 • توجه به زیبایی در عین سادگی
 • پایبندی به طراحی در یک مسیر مشخص و درست
 • استفاده از دیوارهای شیشه‌ای
 • قرار دادن پله در بهترین فضای ممکن
 • قرار دادن سایه بان در قسمت‎های شمالی و جنوبی ویلا
 • انتخاب ارتفاع مناسب برای پشت بام

طراحی باغ ویلا

هر چه بیش‌تر زندگی شهری و هیاهوهای روزانه‌ی آن را بیش‌تر تجربه می‌کنید نیاز شما به محیطی آرام و دور از شهر و نزدیک به طبیعت بیش‌تر می‌شود. از همین جهت است که باغ ویلاها امروزه و البته روز به روز محبوب‌تر و مطلوب‌تر می‌شوند و گرایش مردم نیز به آن‌ها افزایش پیدا کرده است.

در نتیجه، طراحی باغ ویلا به یکی از مسائل مهم در ساخت باغ ویلاها تبدیل گشته است. یک باغ ویلا می‌تواند گزینه‌ی بسیار مناسبی برای کار، تفریح و فراغت از زندگی مدرن شهری باشد چرا که ترکیبی از طراحی و طبیعت است.

از اصول طراحی باغ ویلاها یا ویلا باغ ها می‌توان موارد زیر را برشمرد:

 • در نظر گرفتن ابعاد باغ
 • سنجش وضعیت خاک در طراحی باغ
 • انتخاب گل و گیاهان در طراحی باغ ویلا
 • تعبیه سیستم آبیاری در طراحی باغ
 • خرید و کاشت بذر و نهال
 • نور پردازی
 • حصار کشی در طراحی باغ
 • تدوین برنامه نگهداری باغ

طراحی روف گاردن

روف گاردن فضای سبزی است که معمولا در ساختمان‌های مرتفع و برج‌ها رویت می‌شود هرچند بنا به درخواست متقاضی می‌تواند بر روی هر سقفی پیاده سازی شود. طراحی روف گاردن و ساخت و اجرای آن می‌تواند زیبایی بی‌نظیری را به ویلا، خانه یا آپارتمان شما ببخشد.

همچنین، ساخت یک روف گاردن به قیمت تمام شده ملک شما افزایش کم‌نظیری را خواهد بخشید. بسته به اندازه سقف طراحی روف گاردن می تواند شامل یک فضای سبز کوچک یا بزرگ باشد.

واژه‌ی روف (roof) به معنای سقف و واژه‌ی گاردن (garden) به معنای باغ در زبان انگلیسی می‌باشد. ترکیب این دو واژه به زبان انگلیسی به معنای سقفی است که به مانند یک باغ طراحی و اجرا شده است.

گاهی اوقات طراح فضای سبز ترجیح می دهد که از کاشت چمن مصنوعی در روف گاردن استفاده کرده و به این شکل مشکل آماده سازی خاک جهت کاشت چمن طبیعی و رسیدگی های بعدی به آن را به طور کلی مرتفع سازد.

پس از قرار دادن چمن مصنوعی می‌توان می‌توان بدون پایه سازی با استفاده از باغچه‌ها و نهال‌های گلدانی کل فضای سبز مورد نظر را ایجاد کرد. به علاوه، می‌توان در طراحی روف گاردن از المان‌های جذابی چون آبنما نیز بهره برد.

این آبنما می‌تواند به صورت یک فواره در مرکز و یا به صورت چند فواره در نقاط مختلف فضای سبز به صورت نامتقارن و حتی نامتقارن و مدرن طراحی و اجرا شود.

یکی دیگر از مسائل مهم در طراحی روف گاردن نورپردازی است. بدیهی است که در طول مدت روز به دلیل بهره‌وری طبیعی از نور خورشید نورپردازی در روف گاردن به نورگیری خاصی نیاز نداشته باشد. لذا، نورپردازی در این حالت به موقعیت‌های زمانی شب‌هنگام تمرکز بیش‌تری پیدا می‌کند.

مسئله‌ی دیگر بررسی شرایط آب‌وهوایی و اقلیمی در منطقه و در نظر گرفتن بارش‌های شدید است. برای حفاظت از گیاهان و به طور کلی فضای سبز، گاها نیاز خواهد بود که سقف‌های متحرک یا ثابت در روف گاردن ها طراحی و ساخته شود.

هزینه طراحی ویلا

هزینه طراحی ویلا به عوامل بسیای از جمله متراژ، سبک طراحی و همچنین المان‌های درخواست شده وابسته است. در حال حاضر در کشور ما قیمت ساخت ویلا در مناطق گران قیمتی در شهرهای تهران، شمال کشور و حتی اطراف تهران بسیار بالا بوده است که به نسبت هزینه طراحی ویلا در برابر آن عدد خاصی نخواهد بود.

هزینه طراحی می‌تواند بین ۵ تا ۲۰ درصد از هزینه ساخت ویلا برآورد شود. اما باید این نکته را در نظر گرفت که طراحی ویلا به شدت می‌تواند در هزینه‌ ساخت ویلا و همچنین هزینه‌های نگهداری آن در بلند مدت تاثیرگذار باشد و موجب کاهش این هزینه‌ها شود.

به عبارتی دیگر، صرف هزینه مناسب برای طراحی ویلا نوعی سرمایه‌گذاری است که هزینه‌های ساخت ویلا را به مراتب کاهش خواهد داد.

خدمات

پیمایش به بالا