طراحی پلان ویلا: اصول و مراحل آن

طراحی پلان ویلا
فهرست عناوین

ساخت ویلایی رویایی یک کار هیجان انگیز است که نیاز به برنامه ریزی و بررسی دقیق دارد. چه در حال ساختن یک ویلای جدید باشید و چه در حال بازسازی ویلای خود، به یک طراحی ویلا که به خوبی بر روی آن کار شده، برای اطمینان از فضای زندگی، با ترکیبی از عناصر کاربردی و زیبایی شناختی نیاز دارید. این در حالی است که طراحی ویلا واژه ای کلی است که بخش مهمی از آن به نام طراحی پلان ویلا نام گرفته است.

در طراحی نقشه ویلا، شما نیاز به عواملی برای ساخت ویلای خود دارید. برای مثال، نحوه چیدمان، میزان طبقات، قرار گرفتن ستون ها و قرنیز ها، نحوه باز شدن درب و پنجره ها و بسیاری موارد دیگر از عواملی هستند که در طراحی پلان ویلا به کار می‌روند.

اصول و مراحل طراحی پلان ویلا

برای ایجاد یک پلان ویلای استاندارد و مطلوب نیاز به رعایت اصول و مراحلی می‌باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

طراحی پلان طبقات

یکی از طراحی های بسیار مهم در پلان یا نقشه ویلا طراحی کف یا طبقات ویلا است. برای درک این پلان کافی است که دیدگاهی را در نظر بگیرید که دیدگاه یک پرنده می باشد و از بالا به طبقات نگاه می‌کند. از انواع طراحی پلان طبقات می‌توان به نوع دو بعدی یا سه بعدی این طراحی ها اشاره کرد.

در طراحی دو بعدی، اندازه گیری فضا، طول دیوار و محل قرارگیری در ها در نظر گرفته می‌شوند و می‌توان در این طراحی ها چیدمان و طرح مبلمان را نیز لحاظ کرد. هدف اصلی در طراحی های ۲ بعدی نحوه چیدمان است و اندازه های دقیق در این نوع طراحی جزو اهداف ثانویه می‌باشند. همچنین، طراحی نقشه ویلا می‌تواند به صورت ۳ بعدی نیز انجام شود به طوریکه با حرکت در طبقات می‌توان چیدمان تمام وسایل از جمله مبلمان را به صورت ۳ بعدی تماشا کرد.

جانمایی پله و آسانسور

در هر سازه ای، ایجاد یک سیستم حرکت موثر و عملی از اهمیت بالایی برخوردار است. بخصوص برای سازه‌هایی که دارای چندین طبقه هستند، طراحی و جانمایی مناسب پله و آسانسور حائز اهمیت است.

طراحی پله با توجه به نیازها و فضای موجود در ساختمان بسیار مهم است. نوع پله، ابعاد، جنس استفاده شده و دیگر جزئیات باید به گونه‌ای باشند که استفاده از آن آسان و ایمن باشد. مثلاً برای ساختمان‌های با تردد بالا، پله‌های عریض و با مقاومت بالا توصیه می‌شود. از بهترین موقعیت های مکانی که برای راه پله می‌توان در نظر گرفت در وسط پلان می‌باشد.

طراحی آسانسور نیز نیازمند توجه به جزئیات فنی و ایمنی است. ابتدا باید تعیین کنید که آیا نیاز به یک آسانسور تک‌نفره یا چندنفره دارید؟ همچنین، باید اندازه و ظرفیت آسانسور را بر اساس تعداد افراد و باری که می‌تواند حمل کند تعیین کنید. ضمناً، در نظر داشته باشید که آسانسور باید به طور کامل با استانداردهای ایمنی مطابقت داشته باشد و مجهز به سیستم‌های اضطراری مانند آتش‌نشانی و خروج اضطراری باشد.

یکی از جنبه‌های مهم در طراحی پله و آسانسور، انتخاب مواد و تجهیزات صحیح است. برای پله‌ها، از موادی مانندچوب، فلز یا سرامیک استفاده می‌شود. همچنین، ضد لغزش بودن سطح پله‌ها بسیار مهم است. برای آسانسور، از جنس‌ها و تجهیزات با کیفیت و استاندارد استفاده کنید تا عمر مفید طولانی داشته باشند و عملکرد بهینه را تضمین کنند.

طراحی فضاهای داخلی با معیار عمومی و خصوصی

بعد از مشخص شدن جای پله و آسانسور باید در طراحی پلان ویلا به نوع چیدمان فضاهای یک ویلا با معیار عمومی و خصوصی پرداخت. عموما فضاها به سه دسته خصوصی، نیمه خصوصی و عمومی قابل تقسیم هستند. این مرحله را در طراحی نقشه ویلا به نام لکه گذاری می‌شناسند. این مرحله در سبک های معمولی ویلا علیرغم اهمیت فراوان خود کار تقریبا ساده ای است اما ممکن است در ویلاهایی با مساحت زیاد و با طراحی مدرن کمی چالش برانگیز باشد.

اگر راه پله را در وسط پلان در نظر گرفته باشید، بهتر است آن را مبنا قرار داده و یک سمت پلان را اختصاص به قسمت های خصوصی مانند حمام، اتاق خواب و غیره دهید و قسمت دیگر پلان را به قسمت های عمومی‌تر و نیمه خصوصی مثل اتاق حال، تلویزیون و آشپزخانه تخصیص دهید.

موقعیت مکانی آشپزخانه

در طراحی پلان ویلا، و بالاخص برای ما ایرانیان، تعیین موقعیت آشپزخانه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از نکات بسیار مهمی که در این خصوص باید بدان‌ها توجه کرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تهویه برای آشپزخانه مسئله ای بسیار ضروری است.
  • نور کافی باید به آشپزخانه برسد.
  • نزدیکی درب ورودی ویلا به در آشپزخانه اگرچه ضروری نیست اما بسیار شکیل است.

به غیر از موارد فوق، باید در نظر گرفت که قسمت های شست و شو و پخت و پز بهتر است از دیدرس حاضرین در نشیمن و ناهارخوری دور باشد و در عین حال با آن‌ها در ارتباط باشد.

نقشه اتاق خواب و سرویس بهداشتی

یکی از مهم‌ترین و اساسی ترین نقشه ها در نقشه اتاق خواب و سرویس بهداشتی است. بسته به متراژ ویلا می‌توان یک اتاق خواب یا دو اتاق خواب مجزا را برای ویلای مورد نظرتان در نظر بگیرید. معمولا اتاق خواب بزرگ‌تر را اتاق خواب مستر می‌نامند که البته متراژ آن معمولا از ۱۵ متر مربع تجاوز نمی‌کند. از نکاتی که باید هنگام طراحی پلان اتاق خواب رعایت کرد ایجاد یک راهرو در بیرون آن است به طوریکه درب آن رو به حال یا فضاهای عمومی خانه قرار نگیرد.

همچنین بهتر است سرویس بهداشتی ویلا نیز نزدیک به اتاق های خواب قرار داده شود تا احساس راحتی را برای استفاده کنندگان به ارمغان بیاورد.

طراحی پلان مبلمان ویلا

تعیین چیدمان مبلمان و فضاهای داخلی یکی از آخرین مواردی است که باید در طراحی پلان ویلا در نظر گرفت. این مرحله به علت جزئیات عملی زیاد منجر می‌شود تا ایرادات دیگر نقشه ها مشخص و رفع شوند. اندازه گیری و استفاده از بلوک های سایزبندی شده مهم ترین قسمت این نوع طراحی به شمار می روند. توصیه می‌کنیم که حتما از اندازه های استاندار مبلمان برای صندلی ها و کاناپه ها استفاده شود.

عوامل موثر در طراحی پلان ویلا

اگرچه تا این قسمت از مطلب به موارد اصولی و اساسی طراحی نقشه ویلا اشاره کردیم اما ضروری است که بدانیم ممکن عوامل مختلفی در تمام این مراحل اثر بگذارند.

ابعاد و موقعیت زمین

یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در طراحی پلان ویلا ابعاد و موقعیت زمین و مکانی است که می‌خواهید در آن جا خانه ی خود را بنا کنید. هر نوع شکل پلان دلخواه طبیعتا نمی‌تواند در هر ابعاد و شکل زمین طراحی شود. برای مثال، مساحت پایین زمین ممکن است شما را مجبور کند تا از اتاق‌های کم‌تری استفاده کنید و یا حتی فقط از یک اتاق خواب استفاده کنید. همچنین، موقعیت زمین و شکل آن نیز ممکن است در نوع نقشه ی مطلوب شما تاثیرگذار باشد. زمین مربعی شکل یا دایره ای شکل هر کدام اقتضاعاتی را به دنبال خواهند داشت تا طراحی اصولی با توجه به پلان سایت شما به درستی انجام شود.

خواسته کارفرما

در مواردی خواسته های کارفرما در ساخت ویلا ممکن است با اصول طراحی پلان مطابقت کامل نداشته باشد. هرچند در بسیاری از موارد می‌توان با انعطاف و تغییر در برخی جزئیات خواسته ها و نیاز های خاص کارفرما را در طراحی پلان ایجاد کرد. گروه مهندسی سی اچ اس در کنار شما است تا خواسته های شما را با اصول طراحی تطبیق داده و بهترین طراحی ممکن را به نتیجه برساند.

معماری بنا

از دیگر موارد بسیار مهم که باید هنگام طراحی پلان در نظر گرفت سبک معماری خانه می‌باشد. سبک های مدرن یا سنتی پلان های خاص خود را می‌طلبند و در واقع نوع معماری باعث می‌شود تا شما پلان خاص و مطابق با آن سبک را در نظر بگیرید. برای مثال، در سبک های مدرن، اندازه سرویس های بهداشتی کمتر از سبک های کلاسیک می‌باشد. این در حالی است که می‌توان گفت تعداد اتاق های در نظر گرفته شده در ویلاهای سنتی نیز بسیار بیش‌تر خواهند بود.

دیگر موارد

عوامل بسیار زیادی می‌توانند در طراحی پلان ویلای شما نقش داشته باشند که به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

  • استفاده از باغچه یا فضاهای سبز در سایت ویلا
  • میزان دسترسی به سایت ویلا چه از بیرون و چه در داخل محوطه
  • ضوابط و قوانین شهرداری و شهرسازی منطقه
  • استفاده از پارکینگ و تعداد ماشین‌های در نظر گرفته شده برای آن
  • بودجه در نظر گرفته شده برای طراحی ویلا

خدمات

پیمایش به بالا