طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی
فهرست عناوین

معنی دکوراسیون در لغت نامه فارسی آراستن، چیدمان و مرتب کردن است. وقتی از طراحی دکوراسیون داخلی، که زیرشاخه از طراحی داخلی است، صحبت می‌شود منظور نحوه چیدمان و انتخاب مناسب وسایل قسمت های مختلف خانه از جمله قسمت پذیرایی و نشیمن، اتاق ها، آشپزخانه، حمام و دستشویی می باشد.

با توجه به همه گیر شدن و جذاب شدن دکوراسیون داخلی دیگر طراحی دکوراسیون محدود به خانه‌های آپارتمانی نیست و در ویلاها، دفاتر کاری، فروشگاه ها، مغازه ها، بیمارستان ها، هتل ها و غیره هم از قوانین مختلف طراحی دکوراسیون داخلی استفاده میشود.

از دید خیلی از افراد چیدمان دکوراسیون داخلی منزل کار بسیار ساده ای است و تنها با سلیقه افراد پیش می رود، اما این طور نیست و نکات بسیار مهمی در این زمینه وجود دارد که اگر آنها را بدانید و به خوبی رعایت کنید، بهترین استفاده را از فضای منزل خواهید داشت و به زیبا سازی هرچه بیشتر خانه شما کمک خواهد کرد.

گاهی با پیروی از این قوانین، طراحی دکوراسیون برای شما کم هزینه تر و سریع تر انجام می شود و جلوه ویژه و خاصی در منزل شما ایجاد می شود و خانه شما را به یک فضای مطبوع و گرم تر و دلپذیرتر تبدیل می کند.

اصول طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی در طراحی ویلا یا خانه، در عین سادگی، اصولی دارد که رعایت این اصول موجب می شود تا طراحی زیبا مطابق استاندارد های روز دنیا را مشاهده کنیم به همین خاطر طراحی دکوراسیون داخلی را بهتر است به متخصص آن بسپارید.

طراحی دکوراسیون داخلی با هدف تغییر در محیط و ایجاد فضایی گرم و صمیمی انجام می گیرد این طراحی با توجه به هماهنگی بین اجزای خانه انجام می شود که ایجاد کردن این هارمونی و هماهنگی نیازمند علم و تجربه است.

کوچکترین اشتباه و یا عجله کردن در این کار موجب اتلاف هزینه می شود به طور مثال ممکن است شما به سمت خرید مبلمان بروید که اصلا مناسب فضای منزل نباشد به همین خاطر است که می گوییم مشاوره گرفتن از طراحان برتر کمک شایانی به شما می کند.

توجه به نور پردازی اصولی

نور پردازی در دکوراسیون داخلی

ازآنجایی که دکوراسیون نورپردازی در طراحی داخلی بسیار حائز اهمیت است، در این قسمت از مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت. استفاده درست از نورپردازی در هر قسمت از خانه سبب تغییر چشمگیری در اندازه، زیبایی و فضای خانه خواهد شد. شدت، رنگ و زاویه نور بر طراحی فضای داخل منزل تاثیر مستقیم دارد.

با کاهش نور در فضای کلی اتاق و استفاده از منبع نوری مناسب در قسمت موردنظر، شاهد برجسته‌سازی محل مشخص خواهید بود. همچنین با استفاده از نورهای رنگی امکان تغییر و تکمیل فضای رنگی خنثی وجود دارد.

در نور پردازی عوامل زیادی می‌توانند تاثیرگذار باشند از قبیل: 

 • نور پردازی سقف
 • نورپردازی اتاق خواب
 • استفاده از لامپ‌های هالوژن، ال ای دی LED، فلورسنت و غیره
 • استفاده از منابع نوری چندگانه

ایجاد هارمونی مناسب

هارمونی در طراحی دکوراسیون داخلی

هارمونی در واقع به این معنی است که تمامی عناصر طراحی به درستی در کنار هم قرار گرفته اند. این هارمونی باید به مضمونی درست با یک سبک زیبایی شناختی و متناسب با روحیه افراد در فضا به کار برده شود.

در تعریف هارمونی باید گفت که هر بخشی حتی اگر با دیگر قسمت ها یکسان نباشد نیز به صورت یک دست به دیگر قسمت ها مرتبط بوده و به هم تعلق دارند.

در کنار هارمونی و هماهنگی، انسجام و وحدت قرار می گیرد که به معنی حس انسجام در فضا است. در واقع این وحدت به معنی تکرار عناصر خاص در کل طراحی است. این عناصر شامل رنگ، مواد، اشکال و الگو های استفاده شده در یک طراحی می شوند.

انتخاب رنگ

رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی

ممکن است فکر کنید انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی مسئله‌ای کاملاً سلیقه‌ای است و اصول خاصی ندارد. بله، بخش زیادی از مسئۀ انتخاب رنگ به سلیقه و علاقه و خلاقیت شما وابسته است. اما در این میان اصول و نکاتی هم وجود دارند که با دانستن آنها می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

بعضی از افراد هستند که رنگ‌های خاص و متفاوتی را برای استفاده در دکوراسیون داخلی منازل خود انتخاب می‌کنند. اما شاید این نکته را ندانند که این رنگ‌ها وقتی روی لوازم و بخش‌های مختلف خانه پیده شوند، بسیار متفاوت به نظر خواهند رسید.

همۀ رنگ‌ها زیبا هستند و هیچ شکی در این مسئله نیست. اما بعضی از این رنگ‌های زیبا وقتی در محیط شما و در ترکیب با رنگ‌های دیگر قرار می‌گیرند، نوعی ناهمگونی در محیط ایجاد می‌کنند.

عوامل موثر در انتخاب رنگ شامل موارد زیر می‌شود:

 • انتخاب کردن پالت رنگی
 • توجه به چرخه رنگ ها
 • توجه به میزان نور موجود
 • در نظر گرفتن رنگ لوازم ویلا یا خانه
 • توزیع اصولی رنگ ها در فضای خانه
 • توجه به انتخاب رنگ زمینه

استفاده از گل و گیاه

گیاه در دکوراسیون داخلی

گیاهان مانند سایر اجزای دکوراسیون داخلی دارای اهمیت ویژه هستند. روش‌های خلاقانه بسیاری برای افزودن گیاهان به طراحی داخلی وجود دارد. انتخاب دقیق یک گیاه آپارتمانی، جلوه بی‌نظیری به خانه شما می‌بخشد و باعث می‌شود ارتباط بیشتری با طبیعت بکر داشته باشید.

برای استفاده از گل و گیاه در طراحی دکوراسیون داخلی بهتر است به موارد زیر توجه شود:

 • تجزیه و تحلیل فضای داخلی
 • انتخاب سبک دیزاین دلخواه
 • پرهیز از شلوغ کاری
 • در نظر گرفتن اندازه گیاه

بهره مندی از دیوارکوب 

دیوار کوب در دکوراسیون

امروزه تقریباً در هر قسمتی از خانه، بر روی دیوار یک بشقاب دیوارکوب یا تابلو دیواری یافت می‌شود. صرف‌ نظر از اینکه از آنها برای اهداف تزئینی استفاده می‌شود، دیوارکوب‌های لوکس زیبا گزینه‌ای هستند که باید آنها را هنگام آماده‌کردن اتاقی برای تزئین در نظر گرفت.

بر خلاف سایر عناصر نورپردازی، دیوارکوب‌ها تأثیر متفاوتی بر عناصر داخلی مخصوصاً دیوارها، کف، سقف و مبلمان دارند. با استفاده از دیوار کوب در موقعیت مناسب، می‌توانید فضای داخلی را به طرز چشمگیری تغییر دهید.

دیوارکوب‌ها برای فضاهای داخلی که کوچک‌تر هستند گزینه‌های عالی هستند. آنها سیستم‌های روشنایی دیواری هستند که با استفاده از جزئیات نورپردازی کوچک، به برجسته‌کردن یک منطقه‌ خاص مانند یک بوفه، یک میز، یا حتی یک اتاق مطالعه کمک می‌کنند.

دیوارکوبی که فقط یک نقطه‌ خاص را روشن می‌کند، می‌تواند جلوه‌ غیرمنتظره‌ای را به فضای داخلی اتاق ببخشد. همچنین می‌توان از این وسایل دکوری به‌ عنوان یک اثر هنری استفاده کرد که به‌ تنهایی ایستاده و نور منحصربه‌فرد خود را برای محیط اطراف فراهم می‌کنند.

انواع دیوارکوب ها می‌توانند شامل موارد زیر شوند:

 • دیوارکوب نوری
 • دیوارکوب دکوری و تزئینی
 • دیوارکوب سبک کانتری
 • دیوارکوب مدرن مینیمال
 • دیوارکوب سبک صنعتی شهری
 • دیوارکوب سنتی

چیدمان مبلمان

نحوه چیدمان مبلمان

چیدمان مبل را می‌توان یکی از مهم‌ترین عواملی دانست که در دکوراسیون داخلی منازل تأثیر دارد. اگر گشتی در خانه اطرافیان بزنید و مبل و چیدمان آن‌ها را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که بسیاری از آن‌ها، مبل‌های بسیار زیبا و گران‌قیمتی خریداری کرده‌اند. اما در کمال ناباوری، این مبل‌ها نه جلوه مناسبی دارند و نه آن‌چنان‌که باید، دکوراسیون منزل را زیبا کرده‌اند.

درعین‌حال، بسیاری از افراد ممکن است با داشتن مبلمانی ساده، دکوراسیون منزلی بسیار زیبا و جذاب داشته باشند. این امر نشان می‌دهد که نوع و نحوه چیدن مبلمان تا چه اندازه می‌تواند مهم باشد.

برای اجرای یک چیدمان اصولی مبلمان باید موارد زیر را به خوبی رعایت کنیم:

 • شناسایی کانون توجه در خانه
 • در نظر گرفتن کنتراست در چیدمان
 • رعایت فواصل اجزا مبلمان جهت ایجاد فضایی دوستانه یا رسمی
 • در نظر گرفتن تقارن در چیدمان
 • توجه به کاربردی بودن چیدمان
 • رعایت تناسب سبک معماری خانه یا ویلا با نحوه چیدمان

سبک های طراحی دکوراسیون داخلی

برای آن که بدانید چطور وسایل خود را بچینید تا دکوراسیون خوبی داشته باشید اول باید بدانید که چه سبکی را می پسندید. سبک مدرن یا سنتی؟

هر کدام از این سبک ها با یک سری طرح ها و ایده ها همراه است و هر کدام طرفداران خاص خود را دارد. اما نکته قابل توجه آن است که هر کدام را انتخاب کنید باید مطابق همان طرح پیش بروید و ادغام آنان با یکدیگر به هیچ عنوان خوب از آب در نمی آید.

در ادامه به انواع سبک های طراحی دکوراسیون داخلی می‌پردازیم:

سبک دکوراسیون مدرن

سبک دکوراسیون مدرن

در طراحی مبلمان و دکوراسیون به سبک مدرن، مواد طبیعی و رنگ‌های خنثی یا خاکی اجازه حضور بيش‌تری می‌یابند. جزئیات غیر ضروری از فضای مورد نظر حذف می‌شوند. بر خلاف طیف وسیع رنگ‌ها در طراحی معاصر، سبک‌های مدرن از رنگ‌های محدود به شکل تک رنگ بیش‌تر بهره می‌برند.

نبرد برای تعریف سبک مدرن، بسیار مورد بحث است و این نزاع هم‌چنان ادامه خواهدیافت. اما اگر در ریشه آن دقیق شوید، متوجه خواهیدشد که سبک مدرن بازتاب دوره خاصی است و بسیاری از مردم به دلیل ماهیت ساده و کاربردی آن، قطعاتی از سبک مدرن را در خانه‌ها و دفاتر خود گنجانده‌اند.

به‌طور کلی افرادی که برای ایجاد سادگی در زندگی تلاش می‌کنند، به سبک مدرن گرایش پیدا خواهندکرد؛ زیرا به نظر می‌رسد این سبک همه چیز را ساده می‌کند و با مفهوم طراحی فضاهای باز همراه است.

این نکات ویژگی‌های دکوراسیون سبک مدرن را به خوبی نمایان می‌سازند:

 • عناصر سازه‌ای (مانند بتن یا تیرها) اغلب باید در معرض دید قرار بگیرند.
 • خطوط افقی و عمودی با منحنی‌های کم‌تر، بیش‌تر مورد تاکید هستند.
 • عناصر اضافی و زائد حذف می‌شوند.
 • وسایل کم‌ارتفاع و خطوط صاف و یک‌دست مورد توجه قرار می‌گیرند.
 • از نور طبیعی و پنجره‌های بدون تزئین استفاده می‌شود.
 • مواد طبیعی مانند چوب، فلزات، چرم و الیاف طبیعی رنگ‌نشده از عناصر اصلی محسوب می‌شوند.
 • یک پالت رنگی خنثی یا طبیعی ایجاد می‌شود.
 • سطوح بازتابنده مانند فولاد، کروم یا شیشه بیش‌تر به‌کار می‌روند.
 • چوب‌های طبیعی و روکش‌های چوبی فضا را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

سبک دکوراسیون کلاسیک یا سنتی

سبک دکوراسیون کلاسیک

شاید شلوغ ترین سبکی که یک ایرانی برای خانه خود می تواند انتخاب کند سبک دکوراسیون کلاسیک یا سنتی است. در سبک سنتی از مبلمان مجلل استفاده می‌شود و لوازم غیرضروری زیادی در خانه قرار می گیرد.

در سبک کلاسیک یا سنتی بیشتر برای مبلمان از پارچه‌های مخملی، ابریشمی و گلدوزی‌شده استفاده می‌شود و جزئیات زیاد از مشخصه های بارز سبک سنتی است.

سبک کلاسیک ، سبکی پایدار و مطابق اصول است و معمولا ریسک نمی پذیرد و همواره بر ارکان خود استوار می ماند. دکوراسیون کلاسیک از طراحی داخلی قرن هجدهم در انگلستان و طراحی داخلی روستایی فرانسوی گرفته تا طراحی داخلی سرزمین های دور را در بر می گیرد. این سبک در تمام دنیا مطرح می باشد و علاقمندان خاص خود را دارد.

سبک دکوراسیون انتقالی

سبک دکوراسیون انتقالی

یکی از انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی پرطرفدار در این روزها، دکوراسیون داخلی به سبک انتقالی یا ترنزیشنال هست. سبکی که اگر بخواهیم به معنای اسمش توجه کنیم، احتمالا باید گذر از مرحله‌ای به مرحله دیگه را به همراه داشته باشد.

اما در واقعیت اصلا اینطور نیست و سبک طراحی داخلی ترنزیشنال درواقع ترکیبی از سبک تردیشنال یا سنتی یا سبک کلاسیک و سبک مدرن هست و همین مساله مهم‌ترین دلیل در پرطرفدار شدن این سبک می‌باشد.

سبک ترنزیشنال به ترکیبی از مبلمان، بافت یا ویژگی‌های تزئینی سنتی و مدرنی گفته میشه که دست شما را در دکور کردن یک فضا بازتر می‌کند تا با آزادی و راحتی بیشتری انتخاب کنید. درست است که این سبک گلچینی از چند سبک به شمار می‌آید اما این نکته را باید به خاطر داشت که انسجام کلی سبک و یکپارچگی موارد انتخاب شده از سبک‌های گوناگون باید حفظ شود.

زیرا کلید تسلط بر سبک انتقالی این است که همه چیز در کنار هم، در عین تفاوت، وحدت داشته باشند و مهم‌تر اینکه سلیقه و شیوه زندگی فرد استفاده کننده از فضا را نشون دهد.

سبک دکوراسیون مینیمال

سبک دکوراسیون مینیمال

سبک مینیمالیسم روندی است که در حال حاضر جهان را فرا گرفته است و روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می کند. این سبک طراحی به عنوان یک جنبش هنری در دهه ۱۹۶۰ آغاز شد و در حدود دهه ۱۹۸۰ وارد معماری و دکوراسیون داخلی شد.

«سادگی» همان چیزی است که بنیان اصلی سبک دکوراسیون مینیمال را تشکیل می دهد. برخی از کارشناسان، سبک مینیمالیستی را نوعی طراحی داخلی مدرن می دانند، که بر عملکرد و هماهنگی عناصر مختلف در فضا تأکید دارد و به هم ریختگی یا عناصر طراحی غیرضروری را کاهش می دهد تا فضایی راحت و آرامش بخش را تداعی کند.

طراحان داخلی مینیمالیستی اغلب این ایده را مطرح می کنند که فقط چند عنصر برای برجسته کردن یک فضا نیاز است. به عنوان مثال، در برجسته کردن یک ویژگی معماری خاص که برای یک اتاق در نظر گرفته شده است، طراحان می توانند از نور چراغ (مثلاً لوستر) یا پاشیدن یک رنگ ساده بر روی دیوار استفاده کنند.

این کار به گونه ای انجام می شود که ساختار معماری و عناصر طراحی در تضاد با یکدیگر نباشند؛ بلکه به طور هماهنگ در هم آمیخته شده و زیبایی دلپذیری را ایجاد کنند. درحقیقت، سبک مینیمالیستی بر اساس مفهوم «کمتر، بیشتر است!» پایه ریزی شده است. در این اصل بر عملکرد بیش از فرم تأکید می شود.

سبک دکوراسیون شابی شیک

سبک دکوراسیون شابی شیک

با توجه به اختلاف های چشمگیری که سلیقه افراد در انتخاب رنگ و طرح برای وسایل منزل و سبک زندگی وجود دارد، سبک های دکوراسیون داخلی متعددی به مرور روی کار آمده اند.

شابی شیک یکی از نمونه های پرطرفداری می باشد که در کشورهای اروپایی معرفی شده و نقطه مقابل سبک های تجملاتی و گران قیمت سلطنتی و ویکتوریایی قرار گرفته است.

به طوریکه می توان گفت، اصلی ترین نشانه از سبک شبی چیک، پشت سرگذاشتن وسایل لوکس و مجلل و جایگزینی آنها با وسایل قدیمی، پارچه های گلدار نخ و کتان در کنار دیوارهای ساده با رنگ های روشن و مبلمان هایی با ظاهر آنتیک می باشد.

با توجه به اینکه در این سبک تلاش میشود تا از تجملات فاصله گرفته شود، لذا می توان اصلی ترین ویژگی های استایل شبی شیک را به صورت زیر بیان نمود:

 • انتخاب رنگ های روشن و پاستیلی و رهایی از رنگ های متضاد و بسیار زنده
 • استفاده از وسایل تزئینی آنتیک به سبک های ویکتوریایی و سلطنتی
 • انتخاب میز و مبلمان با رنگ های پریده و کهنه کاری شده و حذف مبلمان های استیل لوکس
 • حذف تابلوهای مجلل و وسایل تزئینی لوکس از روی دیوارها و جایگزینی آنها با کاغذ دیواری های گلدار
 • به کار بردن در و پنجره های فلزی و چوبی با طرح و ظاهر قدیمی
 • استفاده از کفپوش های چوبی برای بخش های مختلف
 • با توجه به حذف وسایل مدرن و لوکس، شابی شیک یکی از ارزان ترین استایل ها برای خانه می باشد.

سبک دکوراسیون مدیترانه ای

سبک دکوراسیون مدیترانه ای

وقتی از دکوراسیون به سبک مدیترانه ای صحبت می‌کنیم، به صورت کلی به زیبایی‌شناسی کشورهای واقع در جنوب اروپا که با دریای مدیترانه هم‌مرز هستند اشاره می‌کنیم. این کشورها بویژه شامل ایتالیا، یونان، اسپانیا و مراکش در شمال آفریقا هستند.

تغییراتی در طراحی خانه مدیترانه ای در کشورهای مختلف انجام شده، به‌عنوان مثال در بخشی از جنوب فرانسه که با مدیترانه هم‌مرز است، سبک Riviera بیشتر محبوب است. سبکی که برداشتی پُر زرق و برق از طراحی دکوراسیون خانه به سبک مدیترانه ای در دهه ۱۹۳۰ میلادی دارد.

بعضی سبک های مشهور که زیر مجموعه این استایل هستند شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سبک ایتالیایی: فضای داخلی سبک ایتالیایی که بیشتر در کاخ‌های قرن پانزدهم و شانزدهم ایتالیا دیده می‌شود، خانه‌ای را ایجاد می‌کند که گویی برای یک ملکه ساخته شده است.
 • سبک یونانی: فضای داخلی سبک مدیترانه ای یونانی اغلب دارای دیوارها و کف سفید با منطقه نشیمن در فضای باز است و از رنگ‌های آبی و فیروزه‌ای به‌صورت برجسته استفاده می‌شود.
 • سبک اسپانیایی: سبک دکوراسیون اسپانیایی بر اساس معماری قرن شانزدهم میلادی است؛ یعنی معمارها با الهام از این سبک، خانه‌های خود را با اتاق‌هایی که غرق در نور پاسیوها و نورگیرها هستند و کل خانه دارای فضایی باز برای استراحت و سرگرمی است ساخته اند.
 • سبک مراکشی: در این سبک مدیترانه ای می‌توانید از عناصر سنتی و طبیعی مانند کاشی با طرح‌های پیچیده، فرش‌های رنگارنگ، مبلمان چوبی کنده‌کاری شده و وسایل روشنایی فلزی براق استفاده کنید.

هزینه دکوراسیون داخلی

شاید در ابتدا فکر کنید موضوع مهمی نیست و برای کم کردن هزینه طراحی به فردی آماتور بسپارید اما عقل سلیم حکم میکند که با توجه به هزینه های بالای خرید متریال ها و مصالح در طراحی دکوراسیون داخلی سپردن طراحی به یک شرکت طراحی داخلی به شما کمک میکند تا علاوه بر کم کردن هزینه ها ، فضای داخلی و دکوراسیون داخلی خانه ایده آل خود را داشته باشید.

برخی از مزایای برون‌سپاری طراحی دکوراسیون داخلی به شرکت های طراحی و ساخت ویلا و خانه عبارتند از:

 • صرفه جویی و پرهیز از هزینه های اضافی
 • طراحی و اجرا پروژه دکوراسیون داخلی در کمترین زمان
 • امنیت منزل و پروژه شما حفظ میشود

📳 گروه مهندسی سی اچ اس آماده است تا پروژه های طراحی دکوراسیون داخلی منزل یا ویلای شما را به طور کامل و به صورت حرفه‌ای انجام دهد. برای تماس با ما از شماره های مندرج در سایت یا گزینه های «تماس با ما» می‌توانید استفاده نمایید.

خدمات

پیمایش به بالا