طراحی ویلا مدرن

ویلای مدرن
فهرست عناوین

طراحی ویلای مدرن اصطلاحی است که در برگیرنده‌ی طیف وسیعی از سبک‌ها و استایل‌های ساخت ویلا می‌باشد. سبک‌های طراحی ویلای مدرن شامل: ویلای مدیترانه‌ای، اسپانیایی، سبک‌های معاصر و حتی سبک‌هایی که به نوعی تداعی کننده آینده هستند می‌شود.

همچنین ویلاهای مثلثی یا a-frame نیز نوعی ویلای مدرن به حساب می‌آیند. ویلاهای مدرن عموماً شامل یک طبقه با پلان باز و اتاق‌هایی که به یکدیگر راه دارند و همچنین تعداد زیادی پنجره برای ورود نور طبیعی می‌شود.

این ویلاها سقف بلند و پنجره‌های بزرگی دارند، همچنین دارای یک فضای نشیمن بیرونی به شکل تراس، بالکن و باغ هستند. نمای بیرونی ویلای مدرن بسیار دقیق و ظریف طراحی می‌شود که دربرگیرنده‌ی تعداد زیادی خطوط صاف و سقفی شیب دار یا مسطح در کنار در و پنجره‌های بزرگ برای جذب نور طبیعی و ورود هوا می‌شود.

اصل اساسی در طراحی ویلای مدرن

ویلای مدرن

اصل اساسی و مهم در طراحی ویلای مدرن این است که یک فضای کاربردی و قابل استفاده در عین زیبایی و جذابیت ساخته شود که شامل فضای باز زیاد به همراه امکانات مدرن نظیر Wi-fi و سیستم هوشمند خانگی می‌شود.

نکته حائز اهمیت در طراحی ویلای مدرن توجه به محل ساخت ویلا است. طراحی ویلای مدرن باید به شکلی باشد که بتوان نهایت استفاده را از منابع طبیعی و آب و هوا برد، که در نهایت خانه‌ای داشته باشیم که به صورت بهینه از انرژی استفاده می‌کند و با محیط زیست نیز سازگار است.

در طراحی ویلای مدرن تاکید زیادی بر بهره‌وری انرژی می‌شود که باعث پایداری و طول عمر بالای این سازه خواهد شد. طراحی ویلای مدرن سبکی از طراحی خانه است که در پی به حداکثر رساندن راحتی و آسایش، تجمل و کارآیی برای زندگی در یک خانه است.

در طراحی ویلای مدرن از انواع سبک‌های معماری، مصالح و اثاثیه برای خلق خانه‌ای مدرن با ظاهری شیک استفاده می‌شود. همچنین در این طراحی از یک پلان باز برای طبقات، پنجره‌های بزرگ و سایر عناصر برای ایجاد یک فضای مدرن، کاربردی و منحصر بفرد استفاده می‌شود.

انواع ویلاهای مدرن

طراحی ویلا نیاز به بررسی‌های دقیقی از جمله تعیین مکان ساخت دارد. در واقع نوع طراحی و استفاده از مصالح و دیگر تجهیزات بستگی به محل ساخت ویلا دارد. که در نهایت می‌توان یک خانه‌ی کامل با تمام امکانات مورد نیاز را داشت.

در طراحی ویلای مدرن علاوه بر توجه به المان‌های درون خانه مانند رنگ‌ها و چیدمان وسایل، عوامل بیرونی مانند نور خورشید، محیط و آب و هوا که تاثیر بسزایی در ساختار خانه، انتخاب مصالح، سیستم آبرسانی و انرژی دارند نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. سه نوع از رایج ترین ویلاهای مدرن شامل موارد زیر می‌شوند:

  1. ویلای مدرن ساحلی
  2. ویلای مدرن کوهستانی
  3. ویلای مدرن شهری 

طراحی ویلای مدرن ساحلی

ویلای مدرن ساحلی

یکی از محبوب ترین ویلاهای مدرن، ویلای ساحلی می‌باشد. ویلای ساحلی مکانی عالی برای دوری از روزمرگی‌ها و زندگی پر استرس شهری است. در طراحی و ساخت ویلای ساحلی نباید آسیبی به محیط زیست و دیگر سازه‌های اطراف آن وارد شود.

همچنین باید از مصالح و رنگ‌های مناسب استفاده کرد. مصالحی همچون چوب، حصیر، بامبو و جوت برای تزئینات و ساخت صنایع طبیعی استفاده می‌شود. برای ساخت پرده و کوسن نیز از پنبه و کتان استفاده می‌شود.

برای طراحی نمای بیرون و داخل نیز از رنگ‌های سفید و عاجی بیشتر استفاده می‌شود تا رنگ‌های روشن تر. در غیر این صورت ممکن است در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در برابر تابش نور خورشید و هوای گرم و آفتابی آسیب ببیند.

بهترین نوع وسایل برای فضای داخل ویلای ساحلی، استفاده از صنایع چوبی و طبیعی است که تداعی کننده سبک زندگی در کنار دریا می‌باشند.

طراحی ویلای مدرن کوهستانی

ویلای مدرن کوهستانی

طراحی ویلا در مناطق کوهستانی نیز امروزه مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. به لطف پیشرفت‌ تکنولوژی و استفاده از روش‌های مدرن ساخت وساز می‌توان در هر نوع آب و هوایی یک ویلای مدرن ساخت.

همین امر باعث شده ویلای کوهستانی به یک انتخاب جذاب تبدیل شود که احساسی گرم در کنار آرامش به فرد القا خواهد کرد. خانه‌ای در دل طبیعت که باعث می‌شود فرد دوباره با طبیعت پیوند بخورد.

سبک چیدمان و وسایل مورد استفاده در ویلای مدرن کوهستانی شبیه به ویلاهای کلاسیک است، که دارای فضایی بزرگ در کنار صنایع چوبی و سنگی، با پنجره‌های بزرگ برای جذب نور فراوان و لذت بردن از مناظر کنار خانه می‌باشد.

یکی از ویژگی‌های شاخص ویلای مدرن ایجاد فضایی صمیمانه است. نشستن بر روی مبلمان در کنار شومینه یک فضای شاد را برای به اشتراک گذاشتن بهترین لحظات زندگی فراهم می‌کند.

یکی از ایده‌آل ترین ایده‌ها برای ساخت ویلا در مناطق کوهستانی، ویلای مثلثی است که کاملا سازگار با محیط بوده و پایداری بسیار بالایی در هر نوع آب و هوایی دارد.

طراحی ویلای مدرن شهری 

ویلای مدرن شهری

گرچه هدف اصلی از ساخت ویلای مدرن دور شدن از فضای شلوغ شهری است، اما در سال‌های اخیر روندی به جریان افتاده است که ویلاها را چندان دور از شهر نمی‌سازند، به گونه‌ای که گویی بخشی از شهر هستند اما با نمایی متفاوت.

مزایای زیادی برای ساخت ویلای مدرن شهری وجود دارند. با یک برنامه ریزی دقیق می‎توان یک ویلای شهری را ساخت که علاوه بر برآورده کردن تمام نیازهای اساسی و امکانات رفاهی داخل شهر، دیگر احتیاجات را نیز برطرف سازد.

برای طراحی و دکوراسیون فضای داخل از اشکال هندسی مربعی با خطوط یکپارچه و منظم  بیشتر استفاده می‌شود. همچنین داشتن یک سیستم هوشمند خانگی نیز اهمیت زیادی دارد. 

لوازم و اثاثیه با یک طراحی خاص مشخص می‌شوند. همچنین اتاق‌ها نیز با وجود این که ظاهری ساده دارند اما بسیار شیک و با مد روز طراحی می‌شوند.

قواعد طراحی ویلای مدرن

یکی از قواعد طراحی ویلای مدرن استفاده از عناصر بیرونی در داخل ویلا است، به گونه‌ای که با طبیعت در تعامل باشد. در واقع این ارتباط مستقیم و نزدیک میان محیط طبیعی و ویلا یکی از شاخصه‌های مهم در طراحی ویلای مدرن می‌باشد که برای معمار هم اهمیت بالایی دارد.

بر همین اساس، طراحی و ساخت ویلای مدرن با یک خانه‌ی معمولی تفاوت دارد. با توجه به سبک زندگی که اکثر مردم امروزه دارند، نیاز به داشتن یک فضای آرام و دلنشین بیشتر از همیشه احساس می‌شود. در اینجا به قواعد اصلی و اساسی طراحی ویلای مدرن را بررسی کرده‌ایم:

محل ساخت

تعیین محل ساخت ویلا از مهمترین فاکتورهای طراحی و ساخت ویلای مدرن می‌باشد. در ساخت ویلای مدرن باید بهترین مکان را انتخاب کرد. بهترین محل ساخت برای ویلا جایی است که کمترین تردد را داشته باشد و آب و هوای پاک و سالمی نیز داشته باشد.

طراحی بر اساس نیازهای فرد

یکی دیگر از موارد مهم در طراحی و ساخت ویلای مدرن این است که طراحی آن به شکلی باشه که براساس نیازهای فرد باشد. در واقع قبل از اینکه به دنبال  یک طراحی جذاب و منحصر به فرد باشیم باید مطمئن شویم ویلایی که می‌سازیم کاملا مطابق با نیازهای فرد باشد.

یک طراحی ویلای مدرن موفق به این معنی است که تمام فضا و همه آن چیزی که فرد احتیاج دارد را برآورده کند که این شامل سبک زندگی شخصی و سلیقه وی خواهد شد.

رنگ‌ها

رنگ ها بخش مهمی در طراحی و دکوراسیون ویلا هستند. ترکیب مناسب و جذاب رنگ ها در طراحی داخلی و بیرونی ویلای مدرن بسیار حائز اهمیت است. در واقع این ترکیب رنگ هاست که در ظاهر نهایی سازه تفاوت ایجاد می‌کند.

در طراحی ویلای مدرن می‌توان از هر رنگی استفاده کرد، فقط باید اطمینان حاصل کرد که این رنگ ها به خوبی در کنار یکدیگر ترکیب می شوند و با هم یک فضای دلنشین را می سازند. بهتر از رنگ هایی انتخاب کنید که آرامبخش باشند و به شما احساس خوبی بدهند، همچنین تا حد امکان از رنگ های خنثی و یا تک رنگ انتخاب کنید.

نورپردازی

نورپردازی از بخشهای مهم و محوری طراحی ویلای مدرن می باشد. ویلاهای مدرن ای که به شکل حرفه‌ای نورپردازی شده‌اند، ظاهری شفاف و واضح دارند.

در واقع این هنر یک معمار با تجربه و حرفه ای است که محیطی را میسازد که یک نورپردازی بسیار مناسب دارد و می داند که نورپردازی تاثیر بسیار زیادی در ترسیم فضایی ویلا دارد.

نورپردازی حرفه ای می‌تواند یک ویلای کوچک را بزرگتر از آنچه که هست نشان دهد. نورپردازی درست و اصولی ویلا یک محیط دلپذیر با کارایی بالا را می سازد که در عین حال تمام ارزش‌های زیبایی‌شناسی نیز رعایت شده است.

بافت و الگو

بافت، کیفیت مصالح  و ظرافت هایی که در برش کاری به کار برده می شوند تاثیر بسزایی در انتخاب متریال مناسب برای تکمیل دارند. اگر می خواهید از الگوهای خاصی در طراحی ویلا استفاده کنید، تمام اندازه های هندسی، چند ضلعی ها خطوط مورب و منحنی ها را در نظر بگیرید.

پنجره‌ها

یکی از مهمترین عناصر در طراحی ویلای مدرن پنجره ها می باشد. در صورت طراحی اصولی پنجره ها ، ویلای شما  یک محیط پر نور خواهد بود بود و به راحتی هوا در آن جریان خواهد داشت. در نتیجه شما فضایی مدرن و مجلل تر خواهید داشت  که در زمستان نیز به شما گرما بیشتری خواهد داد.

فضای انباری

داشتن یک انباری مناسب و جادار امروزه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. انباری نه تنها در طراحی تاثیرگذار است، بلکه یک عنصر کاربردی به شمار می‌رود. یک فضای ذخیره سازی مناسب از ملزومات یک ویلای مدرن و شیک است که به شما در مرتب نگه داشتن خانه و داشتن فضایی شاداب کمک می‌کند.

طراحی نمای بیرونی

طراحی نما بیرونی به اندازه‌ی طراحی داخل ویلا مهم است. تمام عناصر بیرونی ویلا باید هماهنگ با سبک داخلی باشند. نمای بیرونی در واقع یک شمای کلی از سازه را نشان می‌دهد و اولین برداشتی که از یک سازه انجام می‌شود، از ظاهر آن خواهد بود. پس باید در عین زیبایی و جذابیت، کاربردی هم باشد. 

تفاوت‌های ویلای مدرن و کلاسیک

تفاوت ویلای مدرن با ویلای کلاسیک

ویلای کلاسیک و مدرن غالباً با ویلای قدیمی و جدید اشتباه گرفته می‌شوند. در واقع یک ویلای 100 ساله می‌تواند ظاهری مدرن داشته باشد، اما یک ویلای تازه ساخته شده یک نمای سنتی داشته باشد.

تفاوت اصلی ویلای مدرن با کلاسیک در دکوراسیون و طراحی است. در حالی که ویلاهای سنتی عموماً طرح‌های پیچیده و فضای بزرگی دارند، ویلاهای مدرن طرح‌های ساده‌تر و شیک‌تری دارند.

در ساخت انواع سبک‌های ویلای سنتی مانند ویکتوریایی، استعماری، صنعتی و نئوکلاسیک از مصالح طبیعی، سنگ، چوب، سنگ آهک استفاده می‌شود. ساخت این نوع ویلاها به دست معماران و مهندسان با تجربه انجام می‌گیرد.

در مقابل، در ساخت ویلای مدرن از مصالح پیشرفته‌تری مانند بتن و میله‌های فولادی تقویت شده و تجهیزات مدرن تری استفاده می‌شود. در ادامه به برخی از تفاوت‌های ویلای کلاسیک و مدرن اشاره می‌کنیم: 

درها و پنجره‌ها

ویلای کلاسیک عموماً در بزرگ و سقف بلندی دارد. اما پنجره‌ها به نسبت کوچکتر و دارای طاقچه‌های باریک هستند. پنجره‌ها با چوب و شیشه‌های رنگی تزیین می‌شوند. 

ویلای مدرن درهای کوچک تر و باریکی دارد. اما پنجره‌ها بزرگتر هستند، که از این جهت نور فراوانی به داخل وارد می‌شود. طاقچه‌ها پهن تر هستند و پنجره‌ها نیز با  شیشه‌های رنگی یا شفاف تزیین می‌شوند.

پلان طبقات

ویلای کلاسیک بخش بزرگی از زمین را اشغال می‌کند که باعث می‌شود بخش‌های کوچک زیادی داشته باشد. در نتیجه ویلای کلاسیک دارای تعداد زیادی اتاق خواب‌های کوچک، آشپزخانه بزرگ و یک حیاط بزرگ خواهد بود. 

ویلای مدرن دارای اتاق‌های چندمنظوره و فضای باز بیشتری است. اتاق‌ها مستر هستند. بزرگ‌ترین قسمت خانه نشیمن است در کنار یک آشپزخانه مجهز و دلباز.

ساده‌گرایی (مینیمالیسم)

خانه‌های مدرنی که پس از دهه ۱۹۶۰ ساخته می‌شدند عموماً طرح‌های ساده و بدون پیچیدگی خاصی داشتند. در واقع تمرکز بر ساده‌گرایی بود. علاوه بر این برای ایجاد فضای بزرگتر، از وسایل تزیینی و تجملات کمتری استفاده می‌شد.

در کنار آن فضای انباری بزرگی ساخته می‌شد تا خانه خالی از هرگونه وسیله اضافی باشد. پشت بام و سقف خانه‌های کلاسیک مسطح هستند. ویلای مدرن امروزی بیشتر بر ساختن فضایی باشکوه در کنار آسایش و راحتی تمرکز دارد.

دکوراسیون

در ویلای کلاسیک بیشتر از دکوراسیون چوبی با دوام که هم در داخل و هم در فضای باز چیده می‌شوند استفاده می‌شود. در ویلای مدرن بیشتر از لوازم مدرن و پیشرفته‌ای که ساختار ظریف و طراحی شیکی دارند و کار کردن با آن‌ها راحت‌تر است استفاده می‌شود.

آیا می‌توان ترکیبی از ویلای مدرن و کلاسیک داشت؟

ترکیبی از ویلای مدرن و کلاسیک

ممکن است بخواهید ترکیبی از ویلای مدرن و کلاسیک داشته باشید. خبر خوب این است که این طرح کاملا قابل اجراست. ترکیب کردن طراحی کلاسیک با مدرن به شما ساده‌گرایی را در کنار آسایش، فضایی دل‌انگیز با طرح‌های جذاب هدیه خواهد داد. 

این ترکیب می‌تواند با تلفیق کردن طراحی سنتی با اثاثیه‌ی مدرن یا خانه‌ای مدرن با دکوراسیون کلاسیک باشد. هدف از ترکیب کردن طراحی کلاسیک با مدرن می‌تواند ایجاد ظاهری کلاسیک و سنتی در کنار تجهیزات و لوازم مدرن باشد.

ویلای مثلثی، یکی از منحصر بفرد ترین ویلاهای مدرن

طراحی ویلای مثلثی از جذاب ترین طراحی‌هایی است که صنعت ویلا سازی در سالیان اخیر به خود دیده است. این سبک از ویلاها بسیار بادوام هستند و طول عمر بالایی دارند. ویلای مثلثی در هر نوع شرایط آب و هوایی سازگار است.

سقف شیب دار آن اجازه انباشته شدن باران و برف را نمی‌دهد. ساخت ویلای مثلثی نسبت به دیگر ویلاها زمان کمتری را می‌طلبد و از نظر هزینه نیز کاملا مقرون به صرفه می‌باشد.

سخن پایانی

ویلای کلاسیک و مدرن از لحاظ طراحی و چیدمان با یکدیگر تفاوت دارند. ویلای کلاسیک اتاق‌های بیشتر و درهای بزرگتری دارد، در حالی که ویلای مدرن پنجره‌های بزرگتر و باریک‌تری دارد.

فضای داخلی ویلای مدرن سبکی منظم‌تری دارد و سعی می‌شود از تمام فضاها به درستی استفاده شود. تجمل گرایی بر ساده‌گرایی در ویلای مدرن ارجحیت دارد.

خدمات

پیمایش به بالا