طراحی روف گاردن و اجرای آن

طراحی و ساخت روف گاردن
فهرست عناوین

روف گاردن فضای سبزی است که معمولا در ساختمان‌های مرتفع و برج‌ها رویت می‌شود هرچند بنا به درخواست متقاضی می‌تواند بر روی هر سقفی پیاده سازی شود. طراحی روف گاردن و ساخت و اجرای آن می‌تواند زیبایی بی‌نظیری را به ویلا، خانه یا آپارتمان شما ببخشد.

همچنین، ساخت یک روف گاردن به قیمت تمام شده ملک شما افزایش کم‌نظیری را خواهد بخشید. بسته به اندازه سقف طراحی روف گاردن می تواند شامل یک فضای سبز کوچک یا بزرگ باشد.

واژه‌ی روف (roof) به معنای سقف و واژه‌ی گاردن (garden) به معنای باغ در زبان انگلیسی می‌باشد. ترکیب این دو واژه به زبان انگلیسی به معنای سقفی است که به مانند یک باغ طراحی و اجرا شده است.

طراحی روف گاردن مانند طراحی باغ ویلا شامل کاشت انواع گیاهان نیز می‌باشد که نگهداری آن‌ها نیازمند سیستم های بخصوصی خواهد بود. در این مقاله راهنمای گام به گام طراحی و ساخت روف گاردن را ارائه خواهیم داد.

📳 اگر به اطلاعات بیش‌تر و تخصصی‌تر نیاز دارید می‌توانید از مشاوره رایگان گروه مهندسی سی اچ اس بهره‌مند شوید. برای این کار، کافی است از طریق دکمه‌ی «تماس با ما» راه ارتباطی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

مراحل طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن

برای طراحی روف گاردن نیاز است که ابتدا سطح پشت بام به خوبی آماده شده و پس از آن برای پیاده سازی مراحل بعدی اقدام کرد. به این معنا لازم است که به اندازه کافی خاک جهت کاشت چمن و سایر گل و گیاهان در پشت بام تعبیه شود.

گاهی اوقات طراح فضای سبز ترجیح می دهد که از کاشت چمن مصنوعی در روف گاردن استفاده کرده و به این شکل مشکل آماده سازی خاک جهت کاشت چمن طبیعی و رسیدگی های بعدی به آن را به طور کلی مرتفع سازد.

پس از قرار دادن چمن مصنوعی می‌توان می‌توان بدون پایه سازی با استفاده از باغچه‌ها و نهال‌های گلدانی کل فضای سبز مورد نظر را ایجاد کرد. به علاوه، می‌توان در طراحی روف گاردن از المان‌های جذابی چون آبنما نیز بهره برد.

این آبنما می‌تواند به صورت یک فواره در مرکز و یا به صورت چند فواره در نقاط مختلف فضای سبز به صورت نامتقارن و حتی نامتقارن و مدرن طراحی و اجرا شود.

یکی دیگر از مسائل مهم در طراحی روف گاردن نورپردازی است. بدیهی است که در طول مدت روز به دلیل بهره‌وری طبیعی از نور خورشید نورپردازی در روف گاردن به نورگیری خاصی نیاز نداشته باشد. لذا، نورپردازی در این حالت به موقعیت‌های زمانی شب‌هنگام تمرکز بیش‌تری پیدا می‌کند.

مسئله‌ی دیگر بررسی شرایط آب‌وهوایی و اقلیمی در منطقه و در نظر گرفتن بارش‌های شدید است. برای حفاظت از گیاهان و به طور کلی فضای سبز، گاها نیاز خواهد بود که سقف‌های متحرک یا ثابت در روف گاردن ها طراحی و ساخته شود.

در ادامه مراحل طراحی و ساخت روف گاردن را توضیح می‌دهیم.

ارزیابی سقف

قبل از طراحی و ساخت روف گاردن، ارزیابی سقف برای تعیین اینکه آیا برای فضای سبز مناسب است یا خیر، مهم است. سقف باید بتواند وزن فضای سبز یا باغ را از جمله خاک، گیاهان و هر گونه ساختار یا ویژگی که به آن اضافه می شود تحمل کند.

همچنین باید دارای زهکشی مناسب باشد تا از جمع شدن آب در پشت بام جلوگیری شود. اگر سقف برای باغ مناسب نیست، ممکن است قبل از ادامه طراحی و ساخت نیاز به تقویت یا اصلاح داشته باشد.

نقشه کشی روف گاردن

هنگامی که سقف ارزیابی شد و برای باغ مناسب تشخیص داده شد، گام بعدی طراحی پلان روف گاردن است. این مرحله شامل تصمیم گیری در مورد اندازه و شکل باغ، انواع گیاهان مورد استفاده، و هر گونه ساختار یا ویژگی هایی است که اضافه می شود، مانند محل نشستن، مسیرها، یا آبنماها.

در هنگام انتخاب گیاهان و طراحی باغ باید به آب و هوا و شرایط آب و هوایی منطقه و همچنین میزان تابش نور خورشید و باد که سقف دریافت می کند توجه داشت.

آماده سازی و زهکشی سقف

قبل از ساخت باغ، سقف باید برای اطمینان از زهکشی مناسب و محافظت از غشای سقف آماده شود. این ممکن است شامل نصب یک غشای ضد آب، یک لایه زهکشی و یک مانع ریشه برای جلوگیری از نفوذ گیاهان به غشای سقف باشد.

همچنین ممکن است شامل اضافه کردن یک لایه خاک سبک یا محیط رشد برای فراهم کردن محیط مناسب برای گیاهان باشد.

مصالح مورد استفاده در روف گاردن

مصالح مورد استفاده، یکی دیگر از المان های تاثیرگذار در هزینه ساخت روف گاردن است. هزینه ساخت روف گاردن چوبی به نسبت بتنی ارزان تر بوده و هر چه میزان متریال ها و مصالح به کار رفته بیشتر و متنوع تر باشد، هزینه آن هم بالاتر خواهد بود.

نورپردازی

سیستم نورپردازی که شامل هزینه خرید و نصب تجهیزات مخصوص به روشنایی روف گاردن می شودف مواردی از جمله چراغ ال ای دی، ریسه ال ای دی، مه پاش و چراغ دفنی را در بر می گیرد که هر کدام قیمت متفاوتی داشته و بخشی از هزینه‌های طراحی روف گاردن را به خود اختصاص می دهند.

در صورتی که نورپردازی روف گاردن به شکل حرفه ای انجام نشده و در این خصوص از ایده های مدرن و به روز استفاده نشود، بهره برداری لازم از روف گاردن صورت نخواهد گرفت. در حقیقت چیزی که باعث می شود بتوان از روف گاردن به شکلی موثر استفاده کرد، نورپردازی مناسب است.

با این حساب لازم است که برای نورپردازی روف گاردن، به شکلی جدی از پتانسیل های موجود استفاده کرده و هر بخشی از فضای سبز پشت بامی که باید مورد استفاده قرار بگیرد، در مرکز نور پررنگ تری باشد. به ازای آن بخش های دیگری که تنها جلوه بصری دارند، با شدت نور کمتری دکور شده و حال و هوای رویایی به وجود خواهند آورد.

نصب المان‌های اضافی روف گاردن

ساخت روف گاردن

پس از آماده شدن سقف، هر ساختار یا ویژگی که به باغ اضافه می شود را می توان نصب کرد. این ممکن است شامل مناطق نشیمن، مسیرها، یا آبنما باشد. مهم است که اطمینان حاصل شود که این سازه ها به درستی لنگر می زنند و وزن زیادی به سقف اضافه نمی کنند.

کاشت باغ روف گاردن

پس از نصب سازه ها و ویژگی ها، نوبت به کاشت باغ می رسد. مهم است که گیاهانی را انتخاب کنید که برای آب و هوا و شرایط آب و هوایی منطقه و همچنین میزان تابش نور خورشید و باد که سقف دریافت می کند، مناسب باشد.

گیاهان باید به گونه ای چیده شوند که پتانسیل رشد آنها را به حداکثر برسانند و طراحی زیبایی را ایجاد کنند.

نگهداری از گیاهان روف گاردن

هنگامی که باغ کاشته شد، حفظ آن برای اطمینان از سلامت و زیبایی طولانی مدت آن بسیار مهم است. این شامل آبیاری منظم، کود دهی، هرس و کنترل آفات است. همچنین مهم است که سقف را از نظر هرگونه نشانه ای از آسیب یا نشتی کنترل کنید و برای جلوگیری از آسیب به باغ و پشت بام، هر مشکلی را به سرعت برطرف کنید.

انواع روف گاردن

روف گاردن انواع مختلفی دارد که پیش از طراحی بهتر است آن‌ها را شناخت و با توجه به ویژگی‌های هر یک به یک انتخاب معقول رسید. یک طراحی حرفه‌ای روف گاردن در واقع تلفیقی است از سلیقه و انتخاب کارفرما و نکات اصولی طراحان روف گاردن.

در ادامه به معرفی برخی از انواع روف گاردن شناخته شده می‌پردازیم.

روف گاردن گسترده

طراحی این نوع از روف گاردن نیاز به فضای نسبتا زیادی دارد. به همین دلیل به آن روف گاردن گسترده می گویند. ویژگی خوبی که این روف گاردن دارد این است که آلودگی هوا را از جایی که افراد در آن ساکن هستند دور می کند و فضای کافی برای استراحت عده زیادی از افراد را فراهم می آورد. اجرای روف گاردن گسترده در پشت بام برج های مسکونی و تجاری می تواند مکانی مناسب برای دورهمی ها، مهمانی ها و جشن ها باشد.

روف گاردن گسترده مناسب پشت بام های صاف و مسطح است که فضای زیادی هم دارند. این روف گاردن مناسب کاشت گیاهانی است که نیاز به آبیاری کمی دارند و نیز عمق خاک هم برای کاشت آن ها کم باشد. برای اجرای روف گاردن گسترده نگران نشست پشت بام خود نباشید چرا که این سازه وزن کمی دارد.

روف گاردن کلاسیک

طراحی روف گاردن نیز مانند محوطه سازی و طراحی فضای سبز، از سبک طراحی عمارت اصلی پیروی می کند. بنابراین اگر سبک ساخت ویلای شما به شکل کلاسیک است، باید طراحی روف گاردن شما نیز به همین سبک اجرا شود. به همین جهت شناخت ویژگی ها و مشخصات سبک کلاسیک برای اجرای هر چه بهتر روف گاردن شما، عاملی تاثیرگذار است. در طراحی گاردن به سبک کلاسیک، ساخت و اجرای کلیه المان ها باید به گونه ای باشد که در هماهنگی کامل با شیوه ساخت عمارت اصلی قرار گیرد.

در طراحی روف گاردن کلاسیک، برای اجرای اشیا و اجزا غالبا از شکل های هندسی نیم دایره و خطوط منحنی استفاده می کنند. استفاده از فلاورباکس ها و باکس های کاشت درختان مرسوم است و معمولا در حاشیه استخر و فضای بازی کودکان قرار می گیرد.

برای طراحی یک آلاچیق کلاسیک می توانید از ابزاری ها و گچبری ها با جزییات زیاد استفاده کنید. نورپردازی در طراحی به این سبک نیز داستانی جداگانه دارد و باید توسط یک تیم متخصص و کاربلد انجام شود. یاس هلندی، پیچک امین الدوله، شمشاد سبز، شمشاد طلایی، رزمارینوس، لاوندولاو، لاوسیون، کامیس پاریس و باکسوس جزو پرکاربردترین گیاهان و گل های رونده ای هستند که برای ایجاد فضای سبز در روف گاردن استفاده می شوند.

روف گاردن ساده

عده زیادی از افراد مایل به اجرای روف گاردن در پشت بام منزل یا دفتر کار خود هستند اما بودجه کافی برای انجام این کار در اختیار ندارند. خوشبختانه انجام این کار به روش های ساده تری نیز امکان پذیر است. بنابراین طراحی روف گاردن ساده گزینه ای است که ما به مشتریان خود پیشنهاد می دهیم. در طراحی روف گاردن ساده می توانید از المان های پیش ساخته استفاده کنید تا هزینه اجرای کار شما به طرز چشمگیری کاهش پیدا کند.

اگرچه ضوابط طراحی روف گاردن برای انجام روش های مختلف این کار یکسان است، اما معمولا در طراحی روف گاردن ساده خبری از سیستم آبیاری، زهکشی و فیلتراسیون نیست؛ بنابراین فلاورباکس ها و گلدان ها تنها اجزایی هستند که برای ایجاد فضای سبز از آن ها استفاده می شود.

روف گاردن مدرن

سبک مدرن یکی دیگر از سبک های طراحی روف گاردن است که برای ویلاها و منازلی با طراحی مدرن استفاده می شود. مرحله اول برای ساخت روف گاردن مدرن، طراحی پلان است تا تیم اجرایی بتوانند مطابق با طرح و نقشه قبلی پیش بروند. اگرچه طراحی پشت بام سبز باید کاملا بر اساس اصول و استانداردهای موجود در این خصوص اجرا شود اما در نظر گرفتن نیازها، سلایق و ایده آل های کارفرما نیز از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.

از آنجایی که می توان ایده های بسیار زیادی را برای طراحی روف گاردن به سبک کلاسیک اجرا کرد، توصیه ما این است که پیش از انتخاب طرح مورد نظر خود، به خوبی در این مورد تحقیق کنید و با بررسی ایده های مختلف و تلفیق المان های هر یک با یکدیگر، بهترین شان را برگزینید.

طراحی روف گاردن به این سبک به خلاقیت، دقت و توجه زیادی نیازمند است. همچنین رعایت سه عنصر نظم، تعادل و سادگی نیز از درجه اهمیت بالایی در این طراحی برخوردار است. در واقع شما باید تعادل میان فضاهای پر و فضاهای خالی را به خوبی رعایت کنید تا طراحی شیک و چشم نوازی را از یک روف گاردن مدرن به نمایش بگذارید.

مزایای طراحی و ساخت روف گاردن

طراحی و ساخت روف گاردن

روف گاردن مزایای زیادی هم برای محیط زیست و هم برای ساختمان و ساکنان آن دارد. برخی از مزایای روف گاردن عبارتند از:

  1. بهبود کیفیت هوا: گیاهان دی اکسید کربن و سایر آلاینده ها را از هوا جذب می کنند و کیفیت هوای اطراف را بهبود می بخشد.
  2. کاهش هزینه های انرژی: روف گاردن می تواند به عایق بندی ساختمان کمک کند و نیاز به گرمایش و سرمایش را کاهش دهد و هزینه های انرژی را کاهش دهد.
  3. افزایش ارزش ملک: روف گاردن می تواند ارزش ملک را افزایش دهد و آن را برای خریداران یا مستاجران بالقوه جذاب تر کند.
  4. جذابیت زیبایی شناختی: یک روف گاردن می تواند زیبایی و جذابیت بصری را به ساختمان و محیط اطراف آن اضافه کند.
  5. مزایای اجتماعی: یک روف گاردن می تواند فضایی را برای رویدادهای اجتماعی، گردهمایی ها و فعالیت ها فراهم کند، مردم را دور هم جمع کند و حس اجتماعی را تقویت کند.

هزینه ساخت روف گاردن

روف گاردن به عنوان راهی برای ایجاد فضای سبز و بهبود کیفیت هوا در مناطق شهری به طور فزاینده ای محبوب می شود. با این حال، ساخت یک روف گاردن می تواند یک سرمایه گذاری قابل توجه باشد، و مهم است که قبل از شروع پروژه، هزینه های مربوط به آن را باید مد نظر قرار دهید.

هزینه ساخت یک روف گاردن به عوامل زیر بستگی دارد:

  • نوع سقف و شرایط آن
  • اندازه باغ
  • نوع گیاهان کاشته شده
  • المان ها و ویژگی‌های روف گاردن
  • هزینه های سیستم های نگهداری باغ

خدمات

پیمایش به بالا