هزینه ساخت ویلا مثلثی چقدر است؟

هزینه ساخت ویلا مثلثی
فهرست عناوین

یکی از سوالات متداول در مورد ویلاهای مثلثی هزینه‌ی آن است. این سوال همانقدر گنگ است که وقتی بپرسیم هزینه‌ی ساخت یک ویلا یا یک خانه چقدر است؟ به عبارت دیگر، از لحاظ هزینه‌ی ساخت یک ویلای مثلثی فرق چندانی با دیگر ویلاها یا سازه‌های دیگر ندارد. و همان عواملی که بر هزینه‌ی ساخت دیگر سازه‌ها اثر می‌گذارد در ساخت این نوع ویلاها نیز اثر می‌گذارد و لذا برآورد هزینه ساخت ویلا مثلثی همانند دیگر ویلاها است. هرچند، به دلیل مثلثی شکل بودن ویلاهای A-frame مصالح مورد استفاده در این ویلاها ممکن است کم‌تر باشد و در نتیجه از هزینه‌ی نهایی آن نیز کمی بکاهد.

عوامل موثر بر هزینه‌ی ساخت ویلاهای مثلثی 

هزینه‌ی نهایی یک سازه به عوامل بسیار مختلفی بستگی دارد که موجب می‌شود در عمل تخمین قیمت نهایی بدون تدوین یک بودجه‌بندی باجزئیات غیرممکن باشد. 

هزینه‌ی ساخت ویلای مثلثی یا کلبه سوئیسی به عوامل زیر بستگی دارد:

 • اندازه‌ی زیربنای ویلا 
 • تعداد طبقات ویلا (ویلاهای مثلثی معمولا یک یا دو طبقه ساخته می‌شوند هرچند بستگی به زیربنای آن می‌توان این نوع ویلا را تا طبقات بیش‌تر و نهایتا یک زیرشیروانی گسترش داد)
 • میزان شخصی‌سازی ویلا (پنجره‌های جلوآمده یا دورمر، نورگیرها، دیوارهای پارتیشن داخلی و …)
 • شرایط زمین (فونداسیون)
 • مکان یا لوکیشن ویلا (عواملی که به این عامل مرتبط هستند شامل حمل و نقل، گرمایش و سرمایش، میزان دسترسی به نیازهای ساختمانی و … می‌باشند)
 • فصل و مدت زمان ساخت
 • کیفیت و پیچیدگی‌های کارهای پایانی فضای داخلی
 • کیفیت و پیچیدگی‌های کارهای پایانی فضای خارجی
 • المان‌های مختلف برای ساخت محوطه (در صورت خواسته‌ی شما)

همانطور که می‌بینید عوامل موثر در هزینه‌ی نهایی یک ویلای مثلثی فراوان هستند و این موضوع باعث می‌شود نتوان از قیمت مشخص و ثابتی سخن گفت. در ادامه در تاثیرگذاری این موارد بر هزینه‌ی ساخت ویلا بیش‌تر خواهیم گفت. 

هرچند تیم CHS-Structure در خدمت شما است تا با مشاوره در خصوص تمام موارد فوق بتواند شما را در کاهش هزینه‌هایتان کمک کند. 

اندازه زیربنای ویلا 

زیربنا

اندازه زیر بنای ویلا یکی از اصلی‌ترین نقش‌ها را در هزینه‌ی نهایی پروژه بازی می‌کند. طبیعتا هرچه ویلای مورد پسندتان بزرگ‌تر باشد هزینه‌ی آن بیش‌تر است. البته فراموش نکنیم که هر چه ویلای مثلثی شما بزرگ‌تر باشد قیمت متر مربع ویلایتان کم‌تر خواهد بود. 

علت این امر این است که یک سازه هم هزینه‌های ثابتی دارد و هم هزینه‌هایی دارد که با واحدهای مجزای آن تغییر می‌کند. 

چند نمونه از عواملی که هزینه‌های ثابت و متغیر در زیر آمده اند:

 • آتشدان یا اجاق گاز
 • آشپزخانه
 • حمام
 • نورسازی یا تنظیم نورگیرها (که وابسته به اتاق‌ها می‌باشد نه به اندازه‌ی زیربنا)
 • سیستم‌های گرمایشی و تهویه (اگرچه به متراژ یا اندازه‌ی زیربنا بستگی دارد اما این ارتباط خطی نیست)
 • فونداسیون

تعداد طبقات ویلا 

تعداد طبقه‌های بیش‌تر طبیعتا استفاده از مصالح بیش‌تر را موجب می‌شود. غیر از این مورد، تعدد طبقه‌ها هزینه‌های جانبی دیگر چشم‌گیری نخواهد داشت. تعداد طبقات ویلاهای مثلثی معمولا زیاد نیست. چرا که در این ویلاها کف هر طبقه که به بالا می‌رود متراژ کم‌تری را شامل می‌شود (ساختاری مثلثی شکل یا هرمی شکل را تصور کنید). به همین دلیل، در خیلی از مواقع نمی‌توان بیش از یک یا دو طبقه را برای ویلاهای مثلثی در نظر گرفت. البته در صورتی که متراژ خیلی بالایی در اختیار داشته باشید می‌توانید به طبقه‌های بیش‌تر و در نهایت یک اتاق زیرشیروانی جذاب نیز فکر کنید.

میزان شخصی‌سازی ویلا 

شخصی سازی در ویلا

شما می‌توانید ویلای مثلثی خود را شخصی‌سازی کنید. این شخصی‌سازی به معنی اضافه کردن المان‌ها یا عناصری چون پنجره‌های جلوآمده یا دورمرها، پنجره‌های سقفی یا نورگیرها و تراس‌ها است. همچنین برای یک سازه‌ی A-frame می‌توانید دیوارهای پارتیشن متحرک داخلی استفاده کنید که فضای مورد استفاده‌تان به شکلی پویا قابل تغییر باشد. 

نیازی به گفتن نیست که اضافه کردن هر آیتم یا المان مورد نظر هزینه‌ی خود را دارد و در نتیجه بر هزینه‌ی نهایی اثرگذار است. 

شرایط زمین یا فونداسیون 

کارهای زمینی و فونداسیون جزو اولین کارهایی است که باید صورت بگیرد. پیچیدگی و هزینه‌ی این کارهای زمینی و فونداسیون کاملا به ماهیت و کیفیت زمین شما بستگی دارد. 

برای مثال، زمین‌های شنی برای حفاری‌ها آسان‌ترین نوع حساب می‌شوند اما از آن طرف نیاز به فونداسیون عمیقی نیز دارند. در مقابل، حفاری زمین‌های سنگی بسیار سخت است اما فونداسیون آن نیاز کم‌تری به مصالح دارد. زمین‌های از جنس خاک رس یا خاک‌های ترکیبی نیز به نسبت حفاری ساده‌ای دارند اما فونداسیون ریزی آن‌ها معمولا با چالش‌های بیش‌تری برای محاسبه‌ی ماندگاری در طولانی مدت را دارند. 

در مجموع، تخمین هزینه‌ی این کارها بدون بررسی اولیه از زمین مکان ویلای مورد نظرتان شدنی نیست. 

مکان یا لوکیشن ویلا 

موقعیت مکانی ویلا

طبیعتا هرچه مکان یا لوکیشنی که برای ویلایتان در نظر دارید از عوامل ساخت دورتر باشد به هزینه‌هایتان اضافه خواهد کرد. مثلا، بسیاری از مکان‌ها آنچنان دور است که انتقال مصالح را دچار مشکل می‌کند. البته در این خصوص مشاوران تیم CHS-Structure می‌توانند نزدیک‌ترین و در دسترس‌ترین منابع ساخت و ساز شما را پیدا کرده تا مصالح خود را از آن جا و به قیمت مناسب تهیه کنید. 

با این حال، دوری و از امکانات رفاهی دور بودن می‌تواند مشکلات دیگری نیز ایجاد کند. مثلا یک ویلای مثلثی در جایی بسیار سرد سازنده را با چالش انرژی و سیستم‌های گرمایشی روبرو می‌کند. گریزی نیست که این چالش طبیعتا با هزینه‌های بیش‌تری مرتفع می‌شود. 

همچنین در مکان‌هایی که سیم‌کشی برق به آن‌جا نرسیده باشد می‌توان با استفاده از ژنراتورها برق را تامین کرد اما طبیعتا هزینه‌های بیش‌تری در پی خواهند داشت. 

فصل و مدت زمان ساخت 

اگر بخواهید ساخت ویلای خود را شروع کنید فصل شروع ساخت و همچنین مدت زمان آن در هزینه‌ی شما تاثیر خواهند گذاشت. برای مثال، سازندگان ویلا معمولا در بهارها و پاییزها پرکار هستند. از طرفی تابستان نیز در مکان‌هایی با آب و هوای معتدل فصل شلوغی است (در مکان‌ها یا شهرهای گرم‌تر سرعت ساخت در تابستان پایین خواهد آمد). 

با این توصیفات باید برای شروع ساخت ویلای خود دقت و برنامه‌ریزی داشته باشید. همچنین باید از فصل کاری کارگران محلی نیز مطلع باشید. 

مهندسین و مشاورین تیم CSH-Structure در این خصوص شما را یاری خواهند کرد و شما می‌توانید به کمک آن‌ها بهترین زمان‌بندی را برای شروع داشته باشید و همچنین آگاهی از نحوه‌ و زمان کار کارگران محلی را به این تیم واگذاری کنید تا بهترین و اقتصادی‌ترین هزینه برای شما لحاظ شود. 

کیفیت و پیچیدگی‌های کارهای پایانی فضاها

نمای داخلی ویلا مثلثی

کارهای پایانی (چه فضای داخلی و چه فضای خارجی) می‌توانند با درجه کیفیت‌ها و مصالح مختلفی انجام شوند. یک فضای داخلی میانه‌رو و اقتصادی می‌تواند با تخته‌های گچی پایان یابد و سپس روی آن با رنگ سفید رنگ‌آمیزی شود. از طرفی می‌توان فضای داخلی را با تخته‌های چوبی کمی گران‌تر تمام کرد. البته می‌توان اوج آن را زمانی در نظر گرفت که فضای داخلی را با مرمر ایتالیایی کف‌سازی کرد که البته هزینه‌ی آن احتمالا از حفاری و فونداسیون هم بیش‌تر خواهد شد.

همین مسئله در مورد دیوارهای فضای خارجی نیز صادق است. البته به این علت که ویلاهای مثلثی معمولا سقف بزرگ و پر از پنجره‌ای دارند از نمای دیواری کم‌تری برخوردار اند. برای هزینه‌ی بهتر معمولا از پنجره‌های پی وی سی (PVC) استفاده می‌شود. هرچند می‌توان برای ظاهری لوکس‌تر کل پنجره‌ها را چوبی در نظر گرفت که البته هزینه‌ی لوکس‌تری نیز باید پرداخت شود. 

چگونه هزینه‌‌ی ساخت ویلای مثلثی خود را کاهش دهیم؟

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند هزینه‌ی ساخت ویلای شما را کاهش دهد همان چیزی است که اتفاقا در ساخت ویلا اتفاق نمی‌افتد؛ طراحی یک ویلا. در مرحله‌ی طراحی ویلای مثلثی شما، مهندسین و معماران مجرب تیم ما یعنی تیم CHS-Structure سعی می‌کنند با ارائه‌ی یک طراحی کامل و برآورد تمام هزینه‌های شما بهینه‌ترین و اقتصادی‌ترین شکل ممکن ساخت یک ویلای مثلثی را برای شما ممکن کنند. 

معمولا و متاسفانه، کارفرمایان به دلیل کاهش هزینه‌ی طراحی، این مرحله را که پیش از ساخت و اجرای ویلا می‌باشد آنچنان مهم در نظر نمی‌گیرند. این مسئله موجب می‌شود که استفاده از مصالح، اجرت کارگران، شکل دلخواه نهایی و کیفیت سازه در حین ساخت دچار چالش شده و هزینه‌های بسیار بیش‌تری را ایجاد کند که هزینه‌ی طراحی در مقابل آن چیز بسیار ناچیزی است. 

بنابراین، جدای از تمام مواردی که در هزینه‌ی نهایی ساخت ویلای شما موثر بود و بدان‌ها اشاره شد، می‌توان اهمیت طراحی ویلا را نیز در کاهش هزینه‌ها بسیار بسیار موثر دانست. 

خدمات

پیمایش به بالا