طراحی ویلا مثلثی: طراحی کلبه سوئیسی چگونه است؟

طراحی ویلا مثلثی
فهرست عناوین

یکی از جذاب‌ترین ویلاهای امروزی که هر روزه طرفداران بیش‌تری نیز پیدا می‌کند ویلا مثلثی است. این سبک ویلا گاهی به نام‌های دیگری چون ویلا یا کلبه سوئیسی، شله، A-فریم و یا کلبه چوبی نیز شناخته می‌شود. با این حال،‌ هر شخص طراحی در ایران قادر نیست یک ویلای A-فریم یا مثلثی را به طور اصولی طراحی کند. طراحی ویلا مثلثی یکی از خلاقانه‌ترین طراحی‌های ویلا است که در عین مدرن و زیبا بودن ظاهری قدیمی و دلنشین داشته و ایده‌ای خیره‌کننده و متفاوت برای ویلای شما خواهد بود. 

طراحی و ساخت ویلای مثلثی خود را فقط به تیمی باتجربه و با کارنامه‌ای مشخص در این حوزه واگذار کنید. تیم CHS-Structure که در زمینه‌ی طراحی و ساخت ویلا در سبک‌های مختلفی چون مدرن، کلاسیک و مثلثی تجربه‌ی بی‌نظیری داشته است می‌تواند شما را در این زمینه راهنمایی کند. برای تنظیم وقت مشاوره‌ی رایگان با ما تماس بگیرید

تاریخچه‌ای از طراحی ویلا مثلثی

طراحی ویلا مثلثی

طراحی ویلای مثلثی اساسا طراحی جدیدی نیست و برای قرن‌ها وجود داشته و عقبه‌ی آن به معماری سنتی بسیاری از فرهنگ‌ها در جاهایی همچون چین، ژاپن و اروپا برمی‌گردد. شکل مثلثی آن به A-frame مشهور است چرا که ساختار آن شبیه حرف A در زبان انگلیسی می‌باشد. در قدیم این شکل، نه به دلیل زیبایی بلکه به خاطر کاربرد آن در مهار کردن بارش سنگین برف در نواحی سرد و کوهستانی بوده است. 

هرچند ایده‌ی ساخت چنین سازه‌هایی در اواسط قرن بیستم جانی دوباره گرفت و ابتدا در شمال آمریکا به عنوان یک کلبه‌ی ویلایی محبوب گشت. در دهه‌های 1950 و 1960 میلادی معماران و مهندسین بسیاری به دنبال طراحی مدرن، مقرون به صرفه و ساده‌ای بودند که بتوانند براساس آن ویلاهای مثلثی را احیا کنند. 

بسیاری از ویلاها یا کلبه‌های مثلثی در مکان‌هایی خوش‌منظره مانند دامنه‌ی امن کوه‌ها، کناره‌ی دریاچه‌ها به عنوان مکان‌هایی دنج و تفریحی محبوب گشته اند. محبوبیت این ویلاها در دهه‌ی 1970 کم‌رنگ شد اما طراحی آن‌ها به دلیل استفاده از اسکلت فلزی موجب ماندگاری بیش‌تر شد و باعث شد دوباره کلبه‌های سوئیسی جان تازه‌ای بگیرند. امروزه طراحی ویلا مثلثی به نمادی از سادگی، خلاقیت و ماجراجویی تبدیل شده است.

ویژگی‌های طراحی ویلا مثلثی

ویلا مثلثی

رایج‌ترین ویژگی طراحی ویلا مثلثی شکل فریم آن است که شبیه حرف A در الفبای انگلیسی است. در طراحی این نوع ویلاها از دیوارهای عمودی در پایین شکل مثلثی آن استفاده نمی‌شود. در واقع قسمت شیب‌دار سقف آن تا زمین با همان زاویه طراحی می‌شود. از ویژگی‌های دیگر طراحی ویلاهای مثلثی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • محوطه‌ی زیرشیروانی
  • پلان کف با فضاهای باز (معمولا) بدون ستون 
  • فضاهای داخلی با سقف بلند
  • پنجره‌های وسیع و پهناور
  • ساختار مسطح و غیر مثلثی جلویی و عقبی ویلا

طراحی ویلاهای مثلثی همانند هر نوع ویلایی دیگر شامل مزایا و معایبی منحصر به بفرد است. برای مثال، این نوع ویلاها را معمولا نمی‌توان بیش از دو یا سه طبقه ساخت چرا که مساحت طبقات بالایی بر اساس زاویه مثلثی آن کاهش پیدا کرده و برای صاحب خانه ممکن است صرف نداشته باشد که زیربنای وسیع خود را برای چنین ویلاهایی انتخاب کند. اما از طرفی دیگر، این نوع ویلاها به لحاظ استحکام جزو بهترین ویلاها می‌باشند که در محیطی سخت نیز مقاوم می‌مانند. 

در ایران، معمولا این نوع ویلاها را با اسکلت چوبی می‌سازند که دستورالعمل آن وجود ندارد. تیم CHS-Structure مفتخر است که طراحی و اجرای ویلاهای مثلثی را با اسکلت فلزی در نظر می‌گیرد که منجر به استحکام بیش‌تر و مقاومت بالای این ویلاها شده و همچنین دستورالعمل آن در ایران وجود دارد و به همین لحاظ از استاندارد بالایی برخوردار است. 

نکاتی درباره طراحی ویلا مثلثی

ویلا

حال که با طراحی ویلا مثلثی آشنا شدید بهتر است چند نکته‌ی پایانی را نیز در نظر داشته باشید:

از خرید ویلاهای مثلثی پیش‌ساخته اجتناب کنید

ویلاهای مثلثی پیش‌ساخته بسیار کوچک هستند و در ایران معمولا با کیفیت مطلوب ساخته نمی‌شوند. همچنین، نمونه‌های خارجی آن از نوع پیش‌ساخته معمولا چوبی هستند که دستورالعمل اجرایی صحیح آن وجود ندارد. این ویلاها در محیطی دیگر ساخته شده و سپس به مکان مورد نظر شما انتقال می‌یابد. به همین دلیل این ویلاها بسیار کوچک اند و به سختی می‌توان به آن‌ها واژه‌ی ویلا را اطلاق نمود. 

طراحی ویلا مثلثی را به همراه محوطه انجام دهید

طراحی ویلا مثلثی به گونه‌ای است که شما می‌توانید از کم‌ترین زیربنا به بیش‌ترین شکل ممکن استفاده کنید. پس اگر زمین شما به لحاظ متراژ آنچنان بزرگ هم نباشد، شما می‌توانید در کنار ویلای خود محوطه‌ی دلپذیری را نیز طراحی کنید. قسمت جلویی این ویلاها می‌تواند به صورت تمام پنجره باشد پس بهتر است برای روبروی ویلای خود از المان‌های جذابی چون استخر، باغچه یا آتشدان استفاده کنید که باعث شود حاصل کار بسیار جذاب و دلپذیر باشد. 

ویلا مثلثی انتخابی منحصربفرد برای فروش

طراحی ویلا مثلثی یک ایده‌ی جذاب است که هم ظاهری سنتی دارد و هم به لحاظی مدرن محسوب می‌شود. به همین جهت این سبک ویلا هیچ وقت محبوبیت خود را از دست نمی‌دهد و به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی آن را بفروشید. معمولا صاحبان ویلا ممکن است در لحظه‌ی انتخاب ویلا و سبک آن به فروش آن توجه نکنند. باید در نظر داشت که آیا می‌خواهید خانه‌ای ابدی داشته باشید یا اینکه در آینده ممکن است قصد فروش آن را داشته باشید. سبک مثلثی یک سبک محبوب است که اگر طراحی و اجرای آن به تیمی مجرب سپرده شود، به وقت فروش شما را دچار مشکل نخواهد کرد. 

خدمات

پیمایش به بالا