قطعاً یکی از متمایزترین و جذاب ترین طراحی‌هایی که صنعت ویلاسازی در سال‌های اخیر به خود دیده است و می‌توان آن را رنسانس طراحی ویلا نامید، ویلای مثلثی است. در اواسط قرن بیستم بود که ساخت ویلاهای مثلثی شهرت پیدا کرد. معماران در سال‌های اخیر از ایده‌ی ساخت ویلای مثلثی بسیار زیاد استفاده کرده‌اند و با ادغام کردن آن با صنایع و دیگر مصالح متناسب با محل ساخت ویلا، ویژگی متمایزی به آن داده‌اند. به این نوع سازه ویلای A-فریم، ویلای سوئیسی، کلبه چوبی یا شله نیز گفته می‌شود. 

طراحی این نوع ویلاها در عین ظاهری کلاسیک و سنتی عملا به نوعی طراحی ویلای مدرن به حساب ‌آیند و نباید آن‌ها را صرفا کلبه‌های چوبی ساده‌ای در نظر گرفت. 

طراحی و ساخت ویلا

طراحی و ساخت انواع ویلا در سریعترین زمان ممکن. 0 تا 100 پروژه خود را به تیم حرفه‌ای ما بسپارید. اگر می‌خواهید یک ویلای مثلثی با کیفیت بسازید، از طراحی تا اجرا را می‌توانید به تیم CHSStructure بسپارید. 

ویلای مثلثی یا کلبه سوئیسی چیست؟ 

ویلای مثلثی یا کلبه سوئیسی

از لحاظ ساختاری ویلای مثلثی یا کلبه سوئیسی نوعی ویلا است که خرپاهای (خرپا سازه ای صلب و مثلثی شکل می‌باشد که اعضای آن مستقیم و بدون انحنا بوده و اتصال اعضا ی آن با یکدیگر به صورت مفصل یا لولا می‌باشد) آن در سقف بهم متصل شده و بدون اتصال به دیوار در طبقه اصلی فرود می‌آیند.

گرچه ویلای مثلثی طرح‌ها و انواع متفاوتی دارد، اما به صورت کلی در زاویه 60 درجه این خرپاها به یکدیگر متصل می‌شوند که یک مثلث متساوی الاضلاع را تشکیل می‌دهند. این سازه‌ی A-فریم در نهایت شامل یک اتاق خواب در قسمت بالای آن و آشپزخانه، نشیمن و پذیرایی در طبقه پایین یا همکف می‌شود.

بسته به طراحی ممکن است از دیوارهای زیادی یا هیچ گونه دیواری در ساخت ویلای مثلثی یا کلبه سوئیسی استفاده نشود، اما با وجود سقف بلندی که دارد فضای باز و دلنشینی را ایجاد می‌کند.

درست است که ویلای مثلثی یا A-فریم به دلیل نمای منحصر به فردش مشهور شده است، اما همانقدر که طراحی آن جذاب است تمام ویژگی‌هایی که از یک خانه کامل می‌خواهید را به شما ارائه می‌کند.

از ویلا مثلثی یا کلبه سوئیسی به عنوان مکانی برای آرامش و گذراندن اوقات خوش یاد می‌کنند، مکانی برای دور شدن از روزمرگی‌ها و شلوغی دنیای مدرن. یک طراحی ساده، در عین حال منحصر به فرد که در هر مکانی قابل اجرا است.

اکثر ویلاهای مثلثی در مناطق طبیعی،‌ جنگلی، کویری، زمین‌های ناهموار و حومه شهر ساخته می‌شوند. از زمان ساخت ویلا مثلثی تا کنون، این سازه و سبک زندگی آن تداعی کننده یک فضای عاشقانه بوده است که با یک هزینه‌ی منطقی و مقرون به صرفه برای همگان قابل دسترس است.

با وجود ایده‌ها و دیدگاه‌های متفاوتی که نسبت به طراحی ویلای مثلثی وجود دارد، این سازه نه تنها شکل اصلی خود را حفظ کرده است، بلکه به محبوبیت آن هر روز افزوده می‌شود و مردم بیشتری به سمت ساخت کلبه سوئیسی ترغیب می‌شوند. شما هم می‌توانید تجربه‌ی داشتن این فضای منحصر به فرد را به خود هدیه دهید.

مزایای ویلا مثلثی

ویلای مثلثی یا کلبه سوئیسی مزایای زیادی برای شما خواهد داشت، این مزایا شامل موارد زیر می‌شوند:

 • مناسب برای هر نوع آب و هوایی
 • به دلیل جذابیت و خاص بودن آن می‌توان آن را به راحتی به مشتریان بالقوه فروخت یا با اجاره دادن کسب درآمد کرد.
 • قابلیت ساخت متناسب با هر مقدار بودجه‌ای
 • اجرای آسان
 • طراحی آن به شکلی است که فضای باز و نور زیادی در اختیارتان می‌گذارد.
 • قابلیت تغییر شکل دادن برای هر نوع استفاده‌ای
 • قابلیت بهینه کردن آسان 

اگر می‌خواهید تمام ویژگی‌های جذاب ویلای مثلثی یا کلبه چوبی را بدانید و همچنین به دنبال اطلاعات کاملی از شیوه‌ی طراحی و ساخت آن هستید تا انتهای این مقاله را بخوانید.

همچنین ما در مقاله‌ای دیگر تمام مزایا و معایب ویلاهای مثلثی را بررسی کرده‌ایم. 

طراحی ویلای مثلثی

طراحی ویلای مثلثی یا کلبه سوئیسی در مرحله اول با بررسی پایداری، استحکام و صلابت سازه انجام می‌شود. هدف اصلی در طراحی و ساخت کلبه چوبی این است که این سازه در طول عمر خود در برابر تمام بارهای وارده مقاوم باشد و بتواند به خوبی فشاری که به آن وارد می‌شود را انتقال دهد.

اگر طراحی سازه دقیق انجام نشود و در محاسبات آن اشتباه صورت گیرد، سازه در برابر اعمال فشار ضعیف عمل خواهد کرد و موجب به خسارات فراوانی خواهد شد. طراحی و ساخت ویلای مثلثی یا کلبه چوبی اگر به دست طراحان و مهندسان با تجربه و ماهر انجام شود احتمال خرابی را به حداقل می‌رساند.

طراحی پلان

طراحی پلان

در طراحی پلان ویلا مثلثی عوامل مختلفی که بر چیدمان و ابعاد کلی سازه موثر هستند را در نظر می‌گیرند. در نتیجه طرح‌ها و اشکال مختلفی پیشنهاد خواهد شد و از بین آن‌ها بهترین گزینه انتخاب خواهد شد.

در ابتدا عملکرد سازه را مورد بررسی قرار می‌گیرد. در قدم بعدی به بررسی و مطالعه جنبه‌های زیبایی شناسی، جامعه شناسی، قوانین حقوقی، اقتصادی و محیط زیست پرداخته خواهد شد. علاوه بر این عوامل، محدودیت‌ها و نوع مصالحی که به کار برده خواهد شد نیز بر نحوه ساخت ویلا تاثیر خواهند گذاشت. 

طراحی نما

طراحی نما

در مرحله طراحی نمای ویلای مثلثی تمامی گزینه‌های موجود برای طراحی را با توجه به برنامه‌ریزی‌هایی که در مرحله اول انجام شده مورد بررسی قرار می‌دهیم که در نهایت بهترین گزینه ممکن با توجه به ابعاد، نسبت‌ها، جزئیات عناصر و اتصالات انتخاب خواهد شد. همچنین به بررسی گزینه‌های جایگزین نیز پرداخته خواهد شد.

ساخت ویلای مثلثی

ساخت ویلای مثلثی یا کلبه سوئیسی با همکاری و هماهنگی تیم اجرا شروع خواهد شد. تیم اجرایی مواد و مصالح مورد نیاز را تامین خواهد کرد و آن‌ها را به محل ساخت ویلا انتقال می‌دهند. در صورت بروز مشکلات پیش بینی نشده مانند در دسترس نبودن مصالح مورد نیاز یا دیگر مشکلات، راه‌حل‌های جایگزین بررسی خواهند شد.

ویلای مثلثی مناسب چه کسانی است؟

ویلاهای مثلثی (کلبه سوئیسی یا کلبه چوبی) از مقاومت و دوام زیادی برخوردارند، که باعث می‌شود حتی در سخت ترین شرایط آب و هوایی هم پایداری خود را حفظ کنند. همانطور که خودتان هم تا الان متوجه شده‌اید، با وجود سقف شیب دار نباید نگرانی بابت برف و باران داشت، چون به راحتی از سقف به پایین هدایت می‌شوند.

ویلای مثلثی در واقع یک سازه ایزواستاتیک است، که این ویژگی آن باعث می‌شود در برابر بادها و زلزله‌های شدید مقاوم باشد. در ویلای مثلثی شما هیچگاه نگران فروریختن سقف نخواهید بود، چون چنین اتفاقی محال است.

ویلای مثلثی یا کلبه چوبی انتخابی عالی و مقرون به صرفه برای هر فرد با هر نوع دیدگاه و استفاده‌ای است، خواه مقصود استفاده تجاری باشد، خواه استفاده‌ی شخصی و تفریحی.

معایب ویلای مثلثی

سقف‌های شیب دار این سازه هم می‌توانند یک مزیت باشند هم یک نقطه ضعف. این نوع سقف‌ها بخصوص اگر فلزی باشند در برابر بارش سنگین برف و باران و هم چنین وزش سنگین باد بسیار مقاوم‌اند. از طرف دیگر این نوع سقف‌ها اگر به درستی عایق بندی نشده باشند می‌توانند باعث هدر رفتن انرژی شوند و سرما و گرما به داخل نفوذ کنند.

همچنین این نوع طراحی اجازه ساخت دیوار را به شکل مرسوم یا همان دیوارهای عمودی نمی‌دهد. در نتیجه دیوارها نیز باید شیب دار باشند که این کار دکوراسیون و طراحی داخلی را به چالش می‌کشد. برای مثال آویزان کردن تابلوها و آثار هنری یا چیدمان مبلمان ممکن است به شکل دلخواه نباشند.

نکته‌ی دیگری که باید در نظر بگیرید میزان فضایی است که ویلای مثلثی در اختیارتان می‌گذارد. مسلماً ویلاها و خانه‌های رایج فضای بیشتری دارند، اما کلبه سوئیسی یا کلبه چوبی به دلیل طراحی خاص آن فضای کمتری در طبقات بالاتر (در صورت درخواست طبقات بیش‌تر) خواهند داشت.

در نهایت این تصمیم به سلیقه شماست که ترجیح می‌دهید یک سازه خاص با فضای کمتر داشته داشته باشید یا یک ویلای معمولی و رایج با کمی فضای بیشتر.

هزینه ساخت ویلای مثلثی یا کلبه سوئیسی

هزینه ساخت ویلای مثلثی به عوامل زیادی بستگی دارد و بدون در نظر گرفتن تمام جزئیات تخمین دقیق قیمت ساخت غیر ممکن است. عوامل تاثیرگذار بر قیمت ساخت ویلای مثلثی عبارتند از:

 • اندازه سازه
 • میزان تغییرات اعمال شده، مانند اضافه کردن پارتیشن، نورگیر،…
 • شرایط زمین محل ساخت (فونداسیون)
 • مکان ساخت ویلا که بر هزینه‌هایی مانند حمل و نقل، سیستم سرمایشی و گرمایشی، در دسترس بودن تجهیزات و امکانات و نیاز به مصالح خاص تاثیر می‌گذارد.
 • اینکه در کدام فصل سال ساخت ویلا انجام می‌شود.
 • کیفیت و پیچیدگی‌های اعمال شده در طراحی و ساخت نمای بیرونی و داخل
 • محوطه سازی

همانطور که می‌بینید اعلام قیمت دقیق ساخت ویلای مثلثی غیرممکن است و باید به دقت تمام جزئیات بررسی شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت ساخت ویلای مثلثی می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سخن پایانی

ویلای مثلثی (کلبه سوئیسی یا کلبه چوبی) یک سازه نامنظم است که مزایا و معایب خاص خود را دارد. اگر تصمیم به ساخت ویلای مثلثی گرفتید مطمئن شوید که این کار را به عهده‌ی یک تیم با تجربه و حرفه‌ای می‌سپارید که پروژه‌های زیادی در این زمینه انجام داده‌اند و به تمام پیچیدگی‌های کار تسلط دارند. 

تیم CHS-Structure متشکل از طراحان و مجریان حرفه‌ای آماده است طراحی و ساخت ویلای مثلثی شما را به بهترین شکل و با استفاده از به روزترین تجهیزات انجام دهد. کافیست با ما تماس بگیرید.

پیمایش به بالا