مزایا و معایب ویلاهای مثلثی یا A-فریم چیست؟

فهرست عناوین

ویلاهای مثلثی خانه‌های دنجی هستند که دیوارهای آن با زاویه‌ای مشخص در سقف بهم می‌رسند و شکل A را تشکیل می‌دهند، به همین دلیل به آن‌ها خانه یا ویلای A-فریم نیز گفته می‌شود. ویلای مثلثی دارای یک طبقه همکف و یک یا دو طبقه بالای همکف است. به علت ساختار شیب دار این سازه، طبقه همکف عرض و فضای بیشتری نسبت به دیگر طبقات خواهد داشت. شکل مثلثی این ویلاها باعث شده این سازه سقف بلند و همچنین پنجره‌های بزرگی داشته باشد و آن را از سایر خانه‌ها و ویلاهای معمولی متمایز کرده است. اما قبل از اقدام برای ساخت ویلای مثلثی یا کلبه سوئیسی لازم است یک سری نکات را با هم مرور کنیم تا بتوانید بهترین تصمیم ممکن را بگیرید. 

در این مقاله مزایا و معایب ویلاهای مثلثی یا A-فریم را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

مزایای ویلای مثلثی

ویلای مثلثی یا A-فریم مزایای زیادی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

مقرون به صرفه، هم از لحاظ مالی هم از لحاظ میزان مصرف انرژی

با توجه به سقف شیب داری که ویلاهای مثلثی دارند، فضای زیادی را در اختیار شما می‌باشد تا بتوانید از پنل‌های خورشیدی استفاده کنید. این موضوع نه تنها بر کاهش هزینه‌های شما موثر خواهد بود، بلکه برای محیط زیست هم بسیار مهم است. در طی ماه‌های گرم سال، از آن جا که بخش اعظم سازه هم سطح زمین است و دیواری نیست تا جریان باد را مختل کند، به راحتی می‌توان فضا را خنک کرد. 

غرق در نور

با وجود پنجره‌های بزرگ هم در جلو هم در پشت ویلای مثلثی، همچنین استفاده از نورگیرها یا پنجره‌های سقفی ویلای شما غرق در نور خواهد بود و نیازی به استفاده از لامپ در اکثر ساعات روز نخواهد بود. این نورهای طبیعی زیاد، احساس داشتن یک فضای باز را می‌دهند که هوا به راحتی جریان دارد و این مسئله باعث می‌شود که فضای داخل ویلاها بزرگتر از آنچه هستند به نظر برسند.

ساختاری پایدار و محکم

شکل مثلثی سازه‌های A-فریم آن‌ها را نسبت به دیگر سازه‌ها مقاوم‌تر کرده است، در نتیجه در برابر باد، طوفان، بارش شدید برف و باران پایداری خود را حفظ خواهند کرد. گرچه ساختار مثلثی این ویلاها باعث شده است نتوان انعطاف پذیری زیادی در طراحی و شکل آن به خرج داد، اما معماران و طراحان ویلا می‌توانند راهی برای ساخت ویلای مثلثی به شکل دلخواه پیدا کنند.

عملکرد عالی در آب و هوای برفی

ویلای مثلثی در برف

سقف شیب دار ویلای مثلثی آن را به گزینه‌ای عالی برای زندگی در آب و هوای برفی تبدیل کرده است. این نوع سقف‌ها مخصوصاً اگر با فلز ساخته شده باشند، مقاومت بسیار خوبی در برابر برف خواهند داشت.

منظره‌ای چشم نواز

منظره‌ی چشم نواز ویلای مثلثی

ساخت ویلای مثلثی در جنگل‌ها، کوه‌ها، بیابان یا حتی بر روی آب به شما نمایی منحصر به فرد و تماشایی خواهد داد. بدون توجه به این که در چه موقعیتی هستید به راحتی می‌توان پنجره‌ها را در جایی که بهترین چشم‌انداز را به شما می‌دهند نصب کرد.

پلان‌های باز

پلان‌های باز امروزه یکی از خواسته‌های اصلی کسانی است که قصد ساخت یا خرید خانه را دارند، که ویلای مثلثی این ویژگی را در اختیارشان قرار می‌دهد. در ویلا مثلثی یا کلبه چوبی دیوارهای کمی وجود دارند یا اصلا بدون دیوار ساخته می‌شوند که این امر فضای بیشتری به ارمغان می‌آورد. به علاوه این نوع طراحی دیگر خواسته‌های مشتریان مانند سقف بلند، پنجره‌های بزرگ و زیبا بدون پیچیدگی خاصی برآورده می‌کند.

مکانی عالی برای گذراندن تعطیلات

تعطیلات در ویلای مثلثی

ویلای مثلثی یا کلبه سوئیسی به دلیل چشم انداز فوق‌العاده‌ای که دارد یکی از محبوب ترین مکان‌ها در مناطق کوهستانی، پیست اسکی و مناطق دارای دریاچه است. با وجود این که  کمبود فضا و اتاق‌های کم ممکن است برای خانواده‌های با جمعیت زیاد مناسب نباشد، اما می‌توان برای چند روز در سال خوشگذرانی در این خانه‌ها را تجربه کرد که قطعاً ارزشش را دارد. 

معایب ویلا مثلثی

ویلاهای مثلثی در مقایسه با ویلا و خانه‌های معمولی سطح بیشتری بر روی المان‌های خود دارند، در نتیجه نیاز به مصالح بیشتری است. با این وجود روش‌هایی برای جبران هزینه وجود دارند؛ به طور مثال می‌توان از سقف‌های فلزی که هزینه‌ی کمتری دارند به جای روکش‌ استفاده کرد. از طرف دیگر سقف‌های فلزی دوام و طول عمر بیشتری نسبت به روکش‌ها دارند که این یک مزیت بزرگ است و نیازی به هزینه اضافی جهت بازسازی نیست.

سقف‌های گران

اگر سقف‌های ویلای مثلثی یا کلبه سوئیسی آسیب ببینند، جایگذاری آن‌ها هزینه بر است. اگر به خوبی عایق بندی نشده باشند، می‌تواند باعث هدر رفتن انرژی شود و دمای خانه در حالت بهینه و مطلوبی نباشد.

نداشتن دیوار خارجی

نداشتن دیوار خارجی هم می‌تواند یک مزیت باشد هم یک نقطه ضعف، بسته به این که چه دیدگاهی نسبت به آن  دارید. به دلیل محدودیت‌هایی سطحی‌ای که دارد، برای برخی که نسبت به طراحی داخلی و چیدمان حساس‌اند ممکن است مطلوب نباشد. برخی دیگر با این دید که دیوارها نقش در و پنجره را برایشان ایفا می‌کند، از نور و فضای درخشانی که دارند لذت می‌برند.

کمبود فضای انبار

انباری همیشه به عنوان یکی از قسمت‌های مهم خانه محسوب می‌شده است و هرچه جلوتر می‌رویم نیاز به این فضا بیشتر می‌شود. اگر انباری اهمیت زیادی برای شما دارد، ممکن است ویلای مثلثی انتخاب مناسبی برای شما نباشد. به خاطر محدودیت‌هایی که در طراحی ویلای مثلثی وجود دارند، نمی‌توان فضای زیادی را برای ساخت کمد یا دیگر قسمت‌ها جهت نگهداری وسایل اختصاص داد. 

برای جمعیت زیاد مناسب نیست

کمبود فضا، اتاق کم و نبود دیوارهای جدا کننده به این معنی است که ویلا مثلثی یا کلبه چوبی انتخاب مناسبی برای خانواده‌های با جمعیت بالا نیست، اگر قصد زندگی کردن در آن را دارند. در عوض این ویلاها می‌توانند یک خانه عالی برای افراد مجرد یا زوجین باشد.

آیا ویلای مثلثی یا کلبه سوئیسی دوام خوبی دارد؟

خبر خوب برای کسانی که قصد ساخت یا خرید ویلای مثلثی را دارند این است که این سازه ساختار پایدار و محکمی دارد، در نتیجه طول عمر بالایی دارد. یکی از نقاط قوت ویلای مثلثی سقف شیب دار آن است که باعث می‌شود برف و باران اثر مخربی بر سازه نداشته باشند. برف به راحتی از سقف به سمت زمین هدایت می‌شود و نیازی به برف روبی نیست. همچنین باران هم در بالای سقف انباشته نمی‌شود و به داخل نفوذ نمی‌کند. 

ویلای مثلثی یا کلبه چوبی سازه‌های رایجی نیستند و به طور خاص و دقیقی طراحی می‌شوند، این به این معنی است که این سازه‌ها اکثراً با دوام و پایدار ساخته می‌شوند.   

خدمات

پیمایش به بالا