10 نمونه از بهترین طراحی‌های ویلا در ایران

فهرست عناوین

امروزه مردم برای خوش‌گذرانی و استفاده از طبیعت حاضر به ترک محل زندگی خود هستند. بسیاری که توان مالی کافی را برای خرید ویلا نداشته‌اند به کرایه کردن یا اجاره کردن بسنده می‌کنند. اما در این برخی نیز مایلند که ویلایی را بخرند یا به شکلی که خود دوست دارند آن را بسازند. دلیل این امر شاید این باشد که ویلاهای سنتی و قدیمی به دلایلی باب طبع مردم امروز نیستند. لذا ترجیح می‌دهند که به طراحان ویلا مراجعه کنند و از آن‌ها برای ساخت ویلاهای مورد نظر خود مشورت بگیرند. در این راستا CHS Structure تصمیم دارد که شما را با چند نمونه از بهترین طراحی‌های ویلا در ایران آشنا کند. 

انواع بهترین طراحی‌‌های ویلا در ایران بنا به سبک 

شما می‌توانید بهترین طراحی‌‌های ویلا را در شمال ایران یا اطراف تهران مشاهده کنید. در این مناطق بسیاری از ویلاهایی که ما می‌بینیم ممکن است شکلی نامتعارف و جدید داشته باشند. از همین جهت بهتر است طراحی‌ها را بنا به سبک بشناسیم:

ویلاهای مدرن

ویلاهای مثلثی

ویلاهای کلاسیک یا سنتی

طراحی ویلای مدرن

ویلاهای مدرن ویلاهایی هستند که معمولا به صورت شهودی قابل شناسایی هستند. شما می‌توانید این ویلاها را معمولا بدون دانش مرتبطی تشخیص دهید. مخصوصا اگر که با توجه به سنتان ویلاهای سنتی را دیده باشید. اما با این حال ویلاهای مدرن دارای ویژگی‌های خاصی نیز می‌باشند. شما معمولا ویلاهای مدرن را به شکل مکعب خواهید دید. از جمله دیگر ویژگی‌های ویلاهای مدرن این است که این ویلا دارای حیاط‌های بسیار بزرگ نیستند. چرا که طراحی استاندارد ویلاهای مدرن با بهینه‌سازی و کم‌ترین استفاده از محیط سازگار است. 

با این توصیفات، بهتر است با چند ویژگی از بهترین طراحی‌های ویلاهای مدرن را آشنا شوید:

  • سازه‌های مکعبی با کمترین و بهینه‌ترین استفاده از فضا
  • استفاده از مصالحی چون چوب، شیشه و سنگ
  • سادگی و کمترین استفاده از تزئینات پرزرق و برق
  • بیش‌ترین استفاده از نور طبیعی (این ویژگی یکی از مهم‌ترین عواملی است که طراحان ویلا آن را لحاظ می‌کنند)

طراحی ویلای مثلثی

اگرچه ممکن است بتوانید با ویژگی‌هایی ویلاهای مدرن را تعریف کنید، اما در طراحی ویلاهای مدرن هیچ چیز مانع اشکال متنوع و غیر متعارف نمی‌شود. برای مثال، یکی از جذاب‌ترین، جالب‌ترین و بهترین طراحی‌های ویلا در ایران طراحی‌های مثلثی است. ویلاهای مثلثی، اخیرا بسیار در ایران مورد توجه قرار گرفته‌اند و بسیاری نیز به ساخت چنین ویلاهایی روی آورده‌اند. 

ویلاهای مثلثی در واقع به نحوی یادآور کلبه‌های جنگلی و خانه‌های کوچک برای شما نیز هستند. و در دنیای مدرن شاید اقبال مردم به چنین ویلاهایی از این جهت باشد که حس نوستالژی خاصی را نیز به شما القا می‌کند که می‌توانید آن را در فضایی مدرن نیز تنفس کنید. ویلاهای مثلثی ذاتا جزو ویلاهای مدرن حساب می‌شوند اما به دلیل اشکال منحصربفرد بهتر است با آن‌ها جداگونه نیز آشنا می‌شدید. 

طراحی ویلای کلاسیک یا سنتی

ویلاهای سنتی یا کلاسیک را حتما در فیلم‌های سینمایی قدیمی مشاهده کرده‌اید. ویلاهایی با گچ‌بری‌های سلطنتی و مجلل که افرادی بسیار ثروتمند در آنجا زندگی می‌کنند. حیاط این ویلاها نیز معمولا بسیار بزرگ بوده و از هر طرف ویلا را احاطه کرده است. ستون‌های بزرگ نیز ایوان‌های مجلل این ویلاها را هم نگه داشته‌اند و هم خود نماهایی با اقتدار را ایجاد کرده‌اند. 

تاریخ اولین ویلا‌ها به زمان رنسانس و در شهرهایی چون رم و فلورانس باز می‌گردد. هدف از ساخت ویلا معمولا جایی برای استراحت بوده و برای همین نیز این سازه‌ها را اطراف شهرها و در محیطی باغ مانند یا پر درخت می‌توان یافت. از طرفی این اشراف‌زادگان و ثروتمندان بودند که از امکان ساخت چنین سازه‌هایی برمی‌آمدند. لذا در تلاش نیز بودند که این اختلاف طبقاتی را در نوع سازه‌ی خود نیز لحاظ کنند. به همین جهت ویلاهای سنتی معمولا با ظاهری سلطنتی یافت می‌شود. 

با این وجود، ویلاهای کلاسیک یا سنتی ویژگی‌های دیگری نیز دارند که به طور کل با بعضی از آن‌ها در زیر آشنا می‌شوید:

  • وجود طاق‌ و قوس و به طور کلی استفاده از شکل‌های منحنی و متقارن
  • پنجره‌های کوچک‌تر به نسبت ویلاهای مدرن
  • استفاده‌ی کم‌تر از مصالحی چون شیشه و در عوض استفاده‌ی فراوان از مصالحی چون سنگ و گچ در نماها
  • استفاده از رنگ‌های سفید، کرم، زرد و طلایی که در روانشناسی رنگ‌ها حس شکوه و والایی را در انسان ایجاد می‌کند

نمونه‌هایی دیگر از بهترین طراحی‌های ویلا در ایران

در ادامه مثال‌های فراوانی را از انواع بهترین طراحی‌های ویلا در ایران تماشا خواهید کرد.

خدمات

پیمایش به بالا