طراحی داخلی ویلا: از کلاسیک تا مدرن

طراحی داخلی ویلا
فهرست عناوین

دیدن ویلا ها و خانه‌های مختلف و نحوه ی استفاده از آن‌ها بر روح و روان ما اثر می‌گذارد. به همین خاطر ظاهر و کارایی ویلاها در طراحی ویلا نقش تعیین کننده ای خواهند داشت. اما آنچه که عموما از طراحی ویلا بدان اطلاق می‌شود طراحی سازه و یا طراحی نمای سازه می‌باشد که عمدتا معطوف به نگاه ما از بیرون خانه می‌باشد. اما زمانی که به از داخل به ویلا ها توجه کنیم نقش عمیق و بلندمدت‌تر طراحی داخلی ویلا بر ما عیان خواهد شد.

در این مطلب می‌خواهیم به طور کلی به طراحی فضای داخلی ویلا، عوامل موثر بر آن، سبک های مختلف آن و همچنین هزینه‌ی آن بپردازیم.

عوامل موثر بر طراحی داخلی ویلا

طراحی داخلی ویلا

طراحی داخلی هنر و علم ارتقای فضای داخلی ساختمان یا ویلا برای دستیابی به محیطی سالم تر و زیباتر برای افرادی است که از فضا استفاده می کنند. اگر این تعریف مبنایی از طراحی داخلی ویلا را بپذیرید لازم است برای درک بهتر آن عواملی را که موجب محیطی سالم‌تر و زیبا‌تر شدن فضای ویلا را نیز کشف کنید. در واقع، با ارتقا و بهینه سازی آن عوامل است که عملا طراحی داخلی معنا می‌پذیرد.

به همین جهت در ادامه به این عوامل خواهیم پرداخت و در مورد هر کدام صحبت خواهیم کرد.

نور پردازی

قبل از اینکه در مورد نحوه استفاده از نورپردازی در طراحی داخلی ویلا بحث کنیم، ابتدا اجازه دهید بررسی کنیم که نورپردازی دقیقاً چیست. نورپردازی در طراحی داخلی به استفاده عمدی از نور برای افزایش زیبایی و هدف یک فضای خاص اشاره دارد. طراحان داخلی بر انتخاب، قرار دادن و کنترل منابع نور مختلط توجه می‌کنند تا محیط مورد نظر را ایجاد کنند، ویژگی‌های خاصی را برجسته کنند و روشنایی کاربردی ای را فراهم کنند.
در طراحی داخلی، نور یک عنصر ضروری در ایجاد یک محیط و زیبایی شناسی مطلوب برای فضای شما است. نورپردازی صحیح می تواند یک اتاق را از احساس روان و غیر دعوت کننده به گرم و خوشایند تبدیل کند. با کنترل دقیق شدت نور، جهت و رنگ، طراحان داخلی می توانند حالات را دستکاری کنند، مناطق خاصی را برجسته کنند و حس درام و علاقه را در یک فضا ایجاد کنند.

راه های مختلف نور پردازی برای فضای داخلی ویلا

انواع مختلفی از تکنیک های نورپردازی در طراحی داخلی ویلا مورد استفاده قرار می گیرد که هر کدام هدف متفاوتی را انجام می دهند و فضایی منحصر به فرد ایجاد می کنند.

برخی از رایج ترین انواع تکنیک های نورپردازی عبارتند از:

نور پردازی محیطی یا پس زمینه

نور پردازی محیطی در طراحی داخلی

این نوع نورپردازی نور کلی اتاق را فراهم می کند و حال و هوای کلی را تنظیم می کند. روشنایی محیط را می توان با استفاده از چراغ های سقفی، دیوارکوب ها یا چراغ های آویز به دست آورد. نورپردازی محیطی در هر اتاقی به شکل نورهای بالای سر، مانند چراغ آویز مدرن یا چراغ سقفی، یا نور ملایم از چراغ های رومیزی، لامپ های زمینی و دیوارکوب ها یافت می شود.

این نوع نورپردازی فضایی گرم و دلنشین ایجاد می کند و می تواند متناسب با حال و هوا و فعالیت های موجود در فضا تنظیم شود. استفاده از منابع نوری متعدد در یک اتاق، انعطاف پذیری بیشتری را با وسایلی که باید روشن شوند، فراهم می کند و کنترل بیشتری بر فضای اتاق ارائه می دهد.

نور پردازی طبیعی

نور پردازی طبیعی در طراحی داخلی ویلا

این نوع روشنایی توسط خورشید تامین می شود و می تواند ارتباطی با فضای باز بیرونی ایجاد کند تا نور پردازی محیطی فضا را بهبود بخشد. نور طبیعی را می توان با استفاده از پنجره ها، نورگیرها یا آینه ها به دست آورد. یک پنجره بزرگ یا نورگیر راه ایده آل برای وارد کردن نور طبیعی به اتاق است و محیطی روشن و مطبوع برای استراحت و آرامش ایجاد می کند.

طراحان داخلی ممکن است از پرده ها یا پرده های فیلتر کننده نور برای کنترل میزان نور ورودی به اتاق برای حفظ حریم خصوصی و تنظیم دما استفاده کنند. با توجه به اینکه نور طبیعی برای رفاه ذهنی ضروری است، طراحان باید راه هایی برای روشن کردن اتاق یا فضا با استفاده از نور خورشید بیابند.

این مرحله از نور پردازی در طراحی داخلی ویلا با طراحی پلان ویلا مرتبط است و باید مورد توجه طراحان نقشه ویلای شما باشد.

نور پردازی برجسته یا تاکیدی

نور پردازی تاکیدی در طراحی داخلی ویلا

این نوع نورپردازی توجه را به ویژگی ها یا عناصر خاص یک اتاق، مانند آثار هنری یا جزئیات معماری جلب می کند. نورپردازی برجسته را می توان با استفاده از نورافکن یا نور تصویر به دست آورد. از نورپردازی تاکیدی می توان برای ایجاد یک نقطه کانونی در اتاق استفاده کرد.

برای مثال، با تمرکز بر نور و سایه، طراحان داخلی می توانند ویژگی های خاصی مانند شومینه یا مبلمان را برجسته کنند. نورافکن‌های قابل تنظیم و چراغ‌های دیواری توجه را برای ایجاد این نقطه کانونی جلب می‌کند و آن را به مرکز توجه بصری تبدیل می‌کند و ویژگی‌های منحصر به فرد ویلا را برجسته می‌کند.

نور پردازی فعالیت محور

نور پردازی فعالیت محور در طراحی داخلی ویلا

این نوع نورپردازی برای کارهای خاص، مانند مطالعه، آشپزی، استفاده از پله ها و یا حتی برای اتاق خواب روشنایی کاربردی را فراهم می کند. نور پردازی فعالیت محور را می توان با استفاده از لامپ های رومیزی، چراغ های زیر کابینت یا چراغ های مطالعه به دست آورد. طراحان داخلی از نورپردازی در آشپزخانه برای ارائه نور متمرکز برای کارهای خاص مانند تهیه غذا، پخت و پز و تمیز کردن استفاده می کنند. چراغ‌های LED آشپزخانه، مانند نورافکن، نصب شده بر روی جزیره آشپزخانه، نورپردازی روشن و مستقیم را با تمرکز بر تکمیل زیبایی‌شناسی کلی اتاق فراهم می‌کنند. طراحان داخلی از این رویکرد در اتاق ها و فضاهای دیگر برای ایجاد نورپردازی شیک و در عین حال کاربردی استفاده می کنند.

بافت ویلا

در طراحی داخلی ویلا، بافت مشخصه ای است که اشیا از خود با لمس شدن و یا دیده شدن ایجاد می‌کنند. برای مثال بافت جسمی می‌تواند زبر یا خشن و از طرفی نرم باشد. البته تنوع بافت ها می‌تواند گسترده تر باشد و طیف های کشیدگی، برجستگی، مخملی و غیره را نیز شامل شود. در طراحی دکوراسین داخلی بسیار مهم است که به این مشخصه توجه شود که البته خود را با دیگر ویژگی های ویلا تعریف می‌کند.

نقش رنگ ها در طراحی داخلی ویلا

نقش رنگ در طراحی داخلی

طراحی داخلی تا حد زیادی بر خلاقیت متمرکز است اما باید به پیامدهای طرح های رنگی که در دیزان داخلی آن استفاده می کنیم نیز توجه کنیم. از آنجایی که شما با خانواده یا دوستانتان ساعت‌ها را در اتاق‌های طراحی شده سپری می‌کنید، روانشناسی رنگ‌ها اهمیت ویژه‌ای نیز در طراحی داخلی ویلا پیدا می‌کند.

روانشناسی رنگ ها نظریه ای است که نشان می دهد چگونه هر رنگ بر خلق و خو، عملکردهای شناختی، خلاقیت و بهره وری افراد تأثیر می گذارد. وقتی فردی با رنگ های آرام بخش مانند آبی یا سبز احاطه می شود، احساس آرامش می کند. در حالی که اگر فردی با رنگ‌های پر جنب و جوش مانند قرمز، قهوه ای یا نارنجی احاطه شود، احساس انرژی و اشتیاق می کند. به طور مشابه، رنگ های خنثی مانند سفید یا خاکستری ممکن است به شما احساس آرامش دهد.

روانشناسی رنگ بر اساس تأثیر علمی رنگ های مختلف هر رنگ از طیف، بر روی مغز انسان است. اگرچه ممکن است اثرات رنگ ها مشابه به نظر برسد، اما مطالعات نشان می دهد که هر فرد به طور متفاوتی به طرح های رنگی استاندارد واکنش نشان می دهد. طرح های رنگی یکی از عوامل مهم در طراحی داخلی هستند. رنگ دیوارها، مبلمان، عناصر طبیعی، قطعات تزیینی، چراغ ها و وسایل همگی نقش مهمی در روحیه ساکنین دارند.

نوع سبک معماری ویلا

از دیگر عوامل تاثیرگذار بر طراحی داخلی نوع سبک معماری ویلای شما است. نمی‌توان فضای داخلی یک ویلای کلاسیک یا سنتی را با المان‌های مدرن پر کرد و همچنین نمی‌توان مجسمه های بزرگ و گچی را در ویلا های مدرن قرار داد.

طراحی داخلی ویلا کلاسیک

طراحی داخلی ویلا کلاسیک

در طراحی داخلی ویلا های کلاسیک باید به ویژگی های طراحی ویلای کلاسیک توجه داشت. در واقع، وقتی تناسب، تقارن و نظم ویژگی های این ویلاها می‌باشد باید در طراحی داخلی نیز این عناصر را در نظر گرفت. البته مهم ترین ویژگی ویلاهای سنتی و کلاسیک، قدمت و قدیمی بودن‌شان می‌باشد. این ویژگی با توجه به موقعیت جغرافیایی و تاریخی ویلا ها نیز می‌تواند کمی متغیر باشد.

در واقع، ویلاهای سنتی و کلاسیک در ایران نمایانگر زندگی اشرافی و ملوکانه ای هستند که از قضا استفاده از مجسمه ها و عناصر تزئینی در آن ها بسیار متداول بوده است. همچنین، استفاده از رنگ های کلاسیک در این ویلا ها نیز هویتی این سازه ها را به خوبی نشان می‌دهند. البته لازم به ذکر است که خواست و نیاز کارفرما در این مرحله اولویت دارد و این اشارات صرفا جنبه ی حرفه ای و مشاوره ای دارد.

طراحی داخلی ویلا مدرن

طراحی داخلی ویلا مدرن

در طراحی داخلی ویلا های مدرن نیز همانند ویلاهای کلاسیک باید به عناصر طراحی ویلای مدرن نیز توجه نمود. طراحی مینیمال و استفاده حداکثری از فضا یکی از مهم‌ترین شاخصه های طراحی ویلا مدرن به حساب می‌آید. در طراحی داخلی این ویلا ها بهتر است از متریال طبیعی مانند چوب، بتن، سنگ مرمر و غیره استفاده نمود که عمدتا طرح ها و بافت های ساده ای را نیز به همراه دارند.

استفاده از رنگ های خنثی در دکوراسیون فضای داخلی ویلا های مدرن یک اولویت می‌باشد اما قانونی سخت و غیر قابل شکستن یا انعطاف نیست. رنگ های ملایمی چون کرم و سبز کم‌رنگ می‌توانند در طراحی داخلی این خانه ها به کار روند.

هزینه طراحی داخلی ویلا

اگر مطلب را تا اینجا به طور پیوسته دنبال کرده باشید، اذعان خواهید کرد که تا حدودی درک کرده اید که هزینه طراحی داخلی ویلا می‌تواند برای شما چقدر تمام شود. در واقع هزینه ی طراحی داخلی ویلا به شکل گسترده ای می‌توان متغیر باشد و به تمام عواملی که بر خود طراحی داخلی اثر می‌گذارند وابسته است.

برای مثال، تصور کنید که طراحی داخلی برای یک ویلای کلاسیک چه تفاوت سهمگینی می‌تواند با نوع مدرن آن داشته باشد. همین موضوع به دیگر عوامل مانند نور پردازی، استفاده از رنگ و بافت و همچنین میل و روحیات فردی شما نیز بستگی دارد.

خدمات

پیمایش به بالا